Napríklad spoločnosť, v ktorej spoločníkom je aj okresný podpredseda strany v Trnave Miroslav Kubovič, je podozrivá, že zahrnula do daňového priznania faktúry firiem, ktoré zrejme v lete 2014 nemali personál ani vybavenie na poskytnutie dohodnutých prác. Takto sa mala v konečnom dôsledku znížiť vlastná daňová povinnosť spoločnosti o desaťtisíceurové faktúry.

Spomínané firmy nesídlili na oficiálnych adresách a na výzvy na predloženie potrebných daňových dokumentov nereagovali. Po ôsmich mesiacoch preverovania spoločnosti, ktorej podielnikom je aj M. Kubovič, to mali skonštatovať daňoví kontrolóri.

V súčasnosti prebieha vyrubovacie konanie, počas ktorého môže ešte firma predkladať vlastné dodatočné dôkazy. Zatiaľ čo kontrolu vykonávali dve pracovníčky trnavského daňového úradu (budova na úvodnej fotografii), pod začatým vyrubovacím konaním je podpísaná už priamo riaditeľka úradu.

Vraj zavádzajúce a nepravdivé

M. Kubovič na otázky redakcie, prečo počas kontroly s daňovým úradom opakovane nekomunikoval, ako sa postavil následne k vyrubovaciemu konaniu a aký charakter mala jeho spolupráca s dodávateľmi sporných faktúr, poslal stanovisko, v ktorom uviedol, že informácie zo spisu sú „zavádzajúce, nepravdivé, neoverené, zakladajú sa na neoverených a nepodložených faktoch a hlavne podotýkam, že sú získané nezákonným spôsobom“.

Dodal, že po medializovaní bude situáciu riešiť podaním viacerých trestných oznámení, okrem iného za poškodzovanie dobrého obchodného mena spoločnosti spolu s vyčíslením škody.

M. Kubovič je jedným z dvoch spoločníkov a konateľov eseročky Barex Stav od jej vzniku v roku 2002. Firma sa podľa vlastnej stránky orientuje na stavby a zatepľovanie hlavne v Bratislave a západoslovenskom regióne. V posledných rokoch zvíťazila aj v niekoľkých verejných súťažiach a darí sa jej aj v mestských zákazkách.

TREND a Denník N nedávno upozornili na podozrivú vratku DPH za dva milióny eur vyplatenú tesne po víťazstve predošlej vlády Ladislavovi Bašternákovi. Je developerom luxusnej rezidencie Bonaparte, kde si byt prenajíma premiér Robert Fico a byt si tam kúpil aj exminister Ján Počiatek. Začiatkom roka tiež TREND informoval o DPH kauze za takmer 80 miliónov eur, ktorá siaha až k špičkám Smeru.

Osem faktúr, osem mesiacov

Daňová kontrola sa vo firme začala vlani v januári. Preverovala DPH za júl 2014 a podľa protokolu sa daniari bližšie pozreli na osem odberateľsko-dodávateľských faktúr, niekoľko pokladničných bločkov a interné dokumenty. Kontrola trvala osem mesiacov.

Pôvodne firma deklarovala, že má štátu za sledovaný mesiac odviesť na DPH sumu okolo 4 200 eur. No kontrola po preverení faktúr za takmer 60-tisíc eur dorubila Barex Stavu doplatok na DPH takmer 11 500 eur. Firma tak mala štátu zaplatiť len za tento jeden mesiac štyrikrát viac peňazí.

Daniari v protokole z kontroly opakovane konštatovali, že sa „nepotvrdilo dodanie služieb“, a zástupcovia dodávateľov opakovane ignorovali výzvy, aby sa dostavili a presvedčili daniarov o opaku.

Dodávateľ, ktorý si uplatňoval odpočet DPH, mal len jednu administratívnu pracovníčku. Bager, ktorý mal byť použitý na práce, bol už predaný.

Kontrolórky skonštatovali, že dodávatelia faktúr pre Barex Stav nemajú „personálne a materiálové vybavenie“ na poskytnutie fakturovaných služieb, za ktoré im mal Barex Stav zaplatiť. Napríklad zistili, že jeden z dodávateľov má len jedného zamestnanca – administratívnu pracovníčku. Bager, ktorý mal byť použitý na fakturované práce, bol v čase kontroly už odpredaný.

Takisto firma neúčtovala o pohonných hmotách ani žiadnych ďalších nákladoch za používanie bagra. Ďalej sa v spise uvádza, že firma „v skutočnosti nesídli a nemá žiadne označenie názvu spoločnosti“ na uvedenej adrese sídla. Daniari v mieste trvalého pobytu nezastihli ani konateľa tejto firmy.

Ten následne najskôr čestne vyhlásil, že práce pre firmu ako subdodávateľ vykonala iná spoločnosť so sídlom v Bratislave. Zmluva o tom však uzatvorená nebola. Obchod mal byť „dohodnutý ústne medzi konateľmi v kaviarni“, vysvetlil podľa protokolu konateľ subdodávateľa. Barex Stav sa podľa protokolu k priebehu ani k záveru kontroly nevyjadril.

Ďalší funkcionár Smeru má mať problémy s DPH

V domčeku v centre Trnavy sídli okresná a zároveň aj krajská centrála Smeru-SD. Zdroj: Martina Brunovská

Bez zamestnancov a zisku

Barex Stav posledných päť rokov podľa dát portálu Finstat.sk vykazuje tržby okolo milióna eur ročne. Za rovnaké obdobie firma nevykázala zisk viac ako 20-tisíc eur. Vlani napríklad na firemnej dani zaplatila presne výšku daňovej licencie 2880 eur.

Podľa dát Štatistického úradu SR zamestnáva Barex Stav posledné dva roky do štyroch ľudí. Na otázku TRENDU, či firma disponuje dostatočným materiálnym a personálnym vybavením na zákazky, o ktoré sa uchádza aj voči verejným inštitúciám, M. Kubovič neodpovedal.

Podľa zverejnenej účtovnej závierky za vlaňajšok sú náklady na hospodársku činnosť Barex Stavu takmer vo výške výnosov. Podnik teda na vykonané práce služby míňa takmer toľko, čo za ne inkasuje. Preto tie zisky do 20-tisíc eur. Náklady na mzdy posledné dva roky dosahujú okolo 30-tisíc eur za rok, čo je 2500 eur spolu mesačne.

Podľa daňových expertov podobné pomery čísiel sa vyskytujú v takzvaných sprostredkovateľských firmách. Tie si po získaní verejnej zákazky takmer na jej celé splnenie hľadajú subdodávateľov.

Barex Stav dokáže aj s takými ukazovateľmi vyhrať aj väčšie zákazky. Najlukratívnejšiu za posledné roky získal v súťaži pre rezort 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa