Cosa nostra po našom

Robert Kaliňák sa dokáže vyhnúť tomu, aby obhajoval neobhájiteľné. Preto nebránil svojho poradcu Stanislava Jankoviča. No schopnosť rýchlo nepríjemnosť spláchnuť nemôže prekryť, čo je dôležitejšie – že z neobhájiteľného urobil realitu práve R. Kaliňák.

S. Jankovič ako policajný viceprezident vykonával funkciu tak, že sa kvôli nemu strápňoval aj minister. Ako napríklad po hrubom policajnom zákroku v Dunajskej Strede v novembri 2008. S. Jankovič vtedy vyhlásil, že policajti museli zakročiť, lebo „skupina radikálov ich napadla, začala udierať po prilbách a boxovať do nich. Máme z toho zábery.“ Lenže video neukázal. Keď zverejnenie záznamu žiadali poslanci v parlamente, R. Kaliňák tvrdil, že videozáznam útoku na políciu má, „ale je rozostrený tak, že by ste tam našli tisíc vecí, lebo je tam vidno len helmy a ľudí, ktorí na nich zaútočili“. Keď tam minister Kaliňák zbadal ľudí, ktorí útočili na policajtov, záznam až taký „rozostrený“ byť nemohol. Napriek tomu ho nikdy nezverejnil.

Po voľbách 2012 videl staronový minister S. Jankoviča tak „rozostrene“, že z neho urobil svojho poradcu, hoci bol podozrivý z trestného činu zneužitia právomocí verejného činiteľa. O tom, že protizákonne vybavil vrátenie vodičského preukazu podnikateľovi, ktorý sa dopustil závažného dopravného priestupku, vypovedali okresný policajný riaditeľ, jeho podriadení a dokladali to aj odposluchy samotného podnikateľa. Aféra mala vplyv len na to, že minister Kaliňák si Jankoviča vybral „iba“ za poradcu, a nie za policajného prezidenta.

Cosa nostra po našom

Zdroj: Ilustrácia - Danglár

Ďalšie Danglárove kresby nájdete v galérii

Minulý týždeň zverejnil Tom Nicholson prepis rozhovoru z 3. júna 2010, v ktorom si vysokopostavený policajt a človek z prostredia organizovaného zločinu nielen tykajú a dojednávajú stretnutie, ale viacnásobne obvinený muž S. Jankovičovi aj hovorí, že si neželá, aby sa ich vzťahy narušili, lebo by sa potom mohol niekto priživovať na „nejakých našich, nejakých veciach“. Aké „naše veci“ mali spoločné odpočúvaný Libor Jakšík a policajný viceprezident S. Jankovič, nie je známe. Ale všetci vieme, že „naša vec“ sa po taliansky povie „cosa nostra“. Daniel Lipšic si nevie predstaviť, že by o ich vzťahoch nevedel jeho nástupca, lebo on ako minister bol o nich informovaný. Aj samotný Jankovič priznal, že je zvláštne, že R. Kaliňák o ničom nevedel, lebo „existujú nariadenia, podľa ktorých sa takéto veci musia hlásiť“.

Keď si minister vyberie za poradcu človeka, ktorý má prepojenie na podsvetie, tak nemôže ísť o omyl. Na to sú ministri až príliš dobre informovaní.