Podozrivé je najmä zrušenie súťaže hneď po otvorení cenových ponúk. Lacnejšiu predložil Leonardo. Ministerstvo vnútra (MV SR) by malo ísť pri štátnych zákazkách príkladom. Za bývalej vlády bolo autorom dvoch významných noviel zákona o verejnom obstarávaní a zavádzalo aj najvýznamnejší elektronický nákupný systém.

Vrtuľníky sú však v krátkom čase druhá veľká zákazka, pri ktorej ÚVO vyčíta rezortu z čias R. Kaliňáka porušenie zákona. V oboch prípadoch exminister veľmi dobre vedel, čo chce nakúpiť a od koho. A následné procesy a kroky smerovali k tomu, aby sa tieto preferencie premietli do podpisu zmluvy. Nerovný prístup v štátnych zákazkách nie je na Slovensku nič neobvyklé, no Kaliňákovým špecifikom bolo, že tieto neštandardné nákupy prezentoval ako supervýhodné a snažil sa z nich čerpať aj politické body.

Bez schránky to nejde

V roku 2014 sa R. Kaliňák chválil, ako vymenil starú nefunkčnú ruskú techniku za dva moderné americké vrtuľníky od spoločnosti Bell Helicopters Textron. Pred novinármi to ako-tak zvládol obhájiť, aj keď chýbalo jasné vysvetlenie, prečo spojili dve nesúvisiace operácie s technikou do jednej výmeny.

R. Kaliňák už vtedy musel vedieť, že chce nakupovať aj ďalšie vrtuľníky. Mohol teda spraviť verejné obstarávanie, dať všetkým výrobcom rovnakú šancu a starú techniku predať v inej súťaži. Vďaka zámennému obchodu sa však vyhol obstarávaniu a nakúpil napriamo. MV SR v zásade zopakovalo argument, že staré vrtuľníky nepotrebovalo a veľké áno. Tvrdí, že zámena bola najvýhodnejším riešením.

Novinárom vtedy ušla ešte jedna informácia, ktorá dôveryhodnosť tohto obchodu spochybňuje. R. Kaliňák nenakupoval 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa