Je pritom zvláštne, že sa v tejto súvislosti vôbec nehovorí o spoločnosti Google, ktorá toho o nás vie zrejme oveľa viac. „Google je v mnohých ohľadoch omnoho väčšou hrozbou. Kvôli objemu informácií, ktoré zhromažďuje, kvôli rozsahu toho, čo je schopný sledovať, aj kvôli času, ktorý ľudia strávia na jeho stránkach alebo s jeho aplikáciami,“ napísal pred pár mesiacmi denník The Wall Street Journal.

Viac než miliarda ľudí má na Googli svoj účet, cez ktorý firma zbiera informácie o tom, čo vyhľadávajú a čo na internete robia, aké aplikácie si inštalujú alebo kde sa pohybujú. Smartfóny s googlovským operačným systémom Android automaticky archivujú pohyb a málokto túto vymoženosť vypína.

Mapu s históriou pohybu tak má k dispozícii nielen Google, ale každý, kto pozná heslo k vášmu Google účtu. Každý, kto sa pohybuje na internete, by mal poznať zopár základných webových odkazov. Nejde o skryté tajomstvá. V tomto prípade je Google transparentný. Ide skôr o nenápadné nastavenia účtu, z ktorých sa môžete dozvedieť zaujímavé detaily, ktoré o vás Google skladuje.

Okrem toho možno Facebook aj Google požiadať o celý výpis informácií, ktoré o vás zhromažďuje. My sme túto možnosť využili. Facebook poslal balík dát v priebehu 20 minút, Googlu to trvalo asi štyri hodiny. Niet div, poslal deväť súborov a každý z nich mal dva gigabajty.

Čo o vás vie Google a Facebook? Vstupujeme do éry dataizmu

Seth Stephens-Davidowitz: Stopy, ktoré zanechávame, odhaľujú naše skryté predsudky a túžby. Zdroj: James Street

Čo si robil minulé leto

Google o vás vie napríklad to, kde sa pohybujete. Poviete si: V poriadku, no a čo. Lenže Google vašu polohu vie tak dokonale, že si stačí

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa