Návrh z klobúka

Ministerstvo spravodlivosti začalo pracovať na náročnej úlohe zmeny pravidiel voľby ústavných sudcov v roku 2017, keď na jeho čele stála Lucia Žitňanská. Návrh novely ústavy prešiel pripomienkovým konaním aj vládou a koalícia razila v základných črtách spoločný model – kandidátov na ústavných sudcov volí parlament 76 hlasmi a prezidentovi sa predložia dve mená na jedno miesto.

Zhruba pred tromi týždňami však strana Smer-SD prostredníctvom svojho podpredsedu Martina Glváča vyrukovala s nečakaným návrhom, ktorý úplne mení filozofiu kreovania Ústavného súdu a posúva mocenské pomery v štáte – podľa Smeru-SD by mal z hry vypadnúť prezident a národná rada by 90 hlasmi volila priamo ústavných sudcov, a nie kandidátov. Odôvodnenie tejto zásadnej zmeny a jej detaily nepoznajú ani koaliční partneri a čas na prerokovanie úplne nového návrhu je minimálny. O novele ústavy majú poslanci rozhodnúť už na októbrovej schôdzi.

Minister spravodlivosti Gábor Gál na diskusii TRENDU vyhlásil, že si vie návrh Smeru len ťažko predstaviť, keďže „bol nastolený o päť minút dvanásť a s ministerstvom nebol vôbec prerokovaný“.

Napriek rezervovanému postoju však 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa