Imidž ministra Dušana Čaploviča je obrazom najväčšieho nešťastníka z vlády. Zahltili ho kauzy predražených prenájmov, luxusného audi, nákupu drahého koňaku a kvetov, o ktorých nevie, v akej váze skončili… Učitelia mu rátajú, na čo všetko míňa zbytočne peniaze namiesto toho, aby sa zasadil za ich vyššie platy. Pomaly sa zdá, že za D. Čaploviča nikto nestratí dobré slovo. A predsa existuje niečo, za čo ho ocenili aj poradcovia pravicových politikov – reforma financovania športu.

Nové pravidlá prešli tento rok bez veľkého „humbuku“ a po prvýkrát boli podľa nich žiadateľom doplatené celkové dotácie teraz v lete. Vzorec, podľa ktorého ministerskí úradníci vypočítali peniaze pre športové zväzy, zohľadňuje tri kritériá: dosiahnutý športový úspech, popularitu (doma a vo svete), počet mladých športovcov. Zaujímavosťou je, že model nového financovania pripravil ešte poradný tím exministra Eugena Jurzycu (SDKÚ-DS).

Pre odpor viacerých športových funkcionárov a lobistov, ale aj z dôvodu predčasných volieb už E. Jurzyca dotačný výnos nepodpísal. Nové vedenie rezortu ho prekvapivo s malými úpravami zaviedlo do praxe a dvadsaťmiliónový balík na podporu reprezentácie a športových odvetví už delili podľa novej matematiky.

Ťažké začiatky

„Je to niečo, za čo ich treba pochváliť,“ hovorí ekonóm z MESA 10 Ján Marušinec. V minulom volebnom období bol členom Jurzycovho poradného tímu spolu s futbalovým hráčskym agentom Jozefom Tokošom, hokejovým trénerom Jánom Filcom, sekretárom tenisového zväzu Igorom Moškom a manažérom kanoistov Richardom Galovičom. Práve oni sú autormi spomínanej reformy.

Podľa J. Tokoša boli v minulosti kritériá prerozdeľovania balíka nedostatočné a málo merateľné. Fungovali tak, že kto vedel zaklopať na správne dvere na ministerstve, dostal viac.

Preto navrhli, aby boli zo systému viac odmeňované športy, ktoré obľubuje verejnosť, reprezentujú Slovensko navonok a pritiahnu mladých, aby športovali. Problém slovenského športu je totiž v tom, že si málo buduje členskú základňu. Onedlho sa to ukáže v hokeji, kde staršia generácia pomaly odchádza do športového dôchodku a nemáme športovcov, ktorí by ju nahradili.

Na vrchole rebríčka najlepšie financovaných športov sa podľa nových prepočtov ocitol logicky futbal, ľadový hokej, tenis a plávanie. Na jeho konci zasa rybárstvo, dráhový golf či kynológia.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa