V segmente výroby SUV vozidiel prejde automobilka od marca z nepretržitej štvorzmennej prevádzky na tri zmeny. Už teda nebude vyrábať cez víkend ako doteraz. Tento model produkcie zaviedla spoločnosť pred deviatimi rokmi a malo ísť o dočasné riešenie s predpokladaným trvaním jeden až jeden a pol roka.

Vysoký dopyt po SUV modeloch vyrábaných v bratislavskom závode však spôsobil, že neštandardný režim vydržal až doteraz. Malé vozidlá z rodiny New Small Family sa namiesto dvoch zmien budú od polovice tohto roku vyrábať už len v jednej.

Dôvodom je ukončenie fázy nábehov, keď bratislavská fabrika musela v priebehu štyroch rokov zvládnuť rozbeh výroby štyroch modelov. Keďže tento proces prebieha za plnej prevádzky, je potrebný vyšší počet pracovníkov. Keď sa výroba rozbehne naplno, stáva sa efektívnejšou.

Zároveň slovenský Volkswagen potrebuje využiť investície, keďže nemecká matka doň za posledný poltucet rokov naliala viac ako dve miliardy eur. V neposlednom rade musí rovnako ako ostatné závody značky Volkswagen zvýšiť do roku 2025 produktivitu o tridsať percent s cieľom získať pre koncern prostriedky na investície do elektromobility.

Produkcia sa nebude znižovať

Čo môže urobiť Volkswagen Slovakia s nadbytočnými zamestnancami

Zdroj: TREND.sk

Podľa agentúry Reuters Volkswagen Slovakia neplánuje znížiť odhadovaný objem výroby, keďže okresanie počtu zmien vynahradí závod zvýšením kapacity liniek. To znamená, že na rovnakej linke dokáže aj menší počet pracovníkov vyrobiť rovnaký počet áut. Ide o výsledok investícií do nových technológií a automatizácie. Len v novej karosárni Porsche je nasadených pol tisícky robotov a ďalšia tisícka je v karosárni pre ostatné SUV.

Znižovanie počtu zamestnancov vo Volkswagene Slovakia sa má diať prirodzenou fluktuáciou, rovnako sa nebudú predlžovať zmluvy na dobu určitú a zníži sa aj počet agentúrnych zamestnancov. Pôjde tak o prvé znižovanie počtu pracovníkov v bratislavskom závode od krízového roku 2009. Ku koncu predminulého roka v spoločnosti pracovalo 14-tisíc ľudí. O koľko sa zníži ich počet, firma nespresnila. Podľa neoficiálnych informácií TRENDU  

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa