Každý má vo svojej krajine na tričku obrovské finančné podvody, ktorými pripravil o úspory desaťtisíce bežných ľudí, ale aj bohatých investorov. Bernie Madoff zomrel 14. apríla 2021 vo veku 82 rokov v americkom väzení.

Za podvody na základe pyramídovej schémy dostal 150 rokov. Klientov obral o 65 miliárd dolárov. Oproti Jozefovi Majskému, ktorý so spoločníkmi pripravil ľudí „len“ o dve miliardy korún (66,7 milióna eur) vytunelovaním nebankových firiem BMG Invest a Horizont Slovakia, sa to zdá ako nepomer.

Len na fiktívnych pohľadávkach vytiahol Jozef Majský z nebankoviek okolo 450 miliónov korún (15 miliónov eur). No s ohľadom na veľkosť krajiny majú oba podvody podobné rozmery – asi 200 dolárov na obyvateľa. Majský a spol. okradli asi 170-tisíc naivných investorov, ktorí uverili, že vyplácanie vysokých úrokov z vkladov nových investorov môže fungovať. Veľa ich zostalo dlhé roky zadlžených, niektorým sa rozpadla rodina aj život. Kým B. Madoff bol odsúdený už rok po vypuknutí škandálu, v roku 2009, J. Majskému sa darilo vyhýbať súdom takmer dve desaťročia.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa