V pondelok pod kontrolu J&T prešlo ďalších osem spoločností, pričom cieľom boli najmä podniky, ktorým patria lukratívne nehnuteľnosti. Patrik Tkáč si so šéfom CEFC Europe a bývalým českým ministrom obrany Jaroslavom Tvrdíkom posielali odkazy cez sociálnu sieť Twitter.

Zo spojenia nebude nič

To, že veľký plán J&T na spojenie s čínskou skupinou CEFC, v rámci ktorej mali Číňania získať polovičný podiel v bankovej vetve J&T Finance Group (JTFG) za takmer miliardu eur, dostáva trhliny, začalo byť jasné v marci tohto roku. Na verejnosť sa dostali informácie o zadržaní zakladateľa a predsedu predstavenstva CEFC Jie Ťien-Minga pre podozrenia z porušenia zákona. Jie, ktorý je zároveň poradcom českého prezidenta Miloša Zemana, sa mal následne z vedenia firmy stiahnuť a doteraz nie je známe, čo sa s ním stalo.

Zahraničné agentúry priniesli informácie o dlhodobých finančných problémoch skupiny, ktoré už od polovice minulého roku mala riešiť pôžičkami na čínskom sivom bankovom trhu s úrokmi až 36 percent ročne. Pod vplyvom týchto udalostí stroskotala aj najväčšia investícia CEFC, ktorá mala za sedem miliárd eur kúpiť štrnásťpercentný podiel v ruskom ropnom gigante Rosnefť.

J&T na tento vývoj najskôr reagovala vyhláseniami o tom, že situáciu okolo CEFC „pozorne sleduje“. Následne pritvrdila, keď čínsku skupinu vyzvala, aby medializované problémy vysvetlila, inak z jej vstupu do bankovej vetvy JTFG nič nebude. Česká dcéra CEFC Europe potom ohlásila, že do jej štruktúr má vstúpiť čínsky štátny konglomerát CITIC, ktorý prinesie aj potrebný kapitál. Firma garantuje splatenie pôžičiek od J&T v dohodnutom termíne, no pre zmeny majetkových pomerov sťahuje žiadosť na zvýšenie podielu v JTFG.

Nejasné dlhy

V tomto období sa prvýkrát objavila informácia, že expanziu CEFC v Českej republike vo veľkej miere financovala práve J&T. Jej banková vetva mala Číňanom požičať na nákupy viac ako 400 miliónov eur. O to väčšie bolo prekvapenie, keď CEFC Europe a jej dcérske firmy neprevzala JTFG, ale holandská J&T Private Investments (JTPI) patriaca pod private equity vetvu finančnej skupiny.

Až postupne vyplávalo na povrch, že okrem spomínaných viac ako štyristo miliónov od JTFG si firmy okolo CEFC požičali ďalších viac ako 450 miliónov eur od JTPI. Tie mali podľa medializovaných informácií slúžiť na nákup podielu v koncerne Rosnefť. To pritom nie je všetko. Ďalších takmer 95 miliónov eur požičala CEFC Europe slovenská Poštová banka. V prospech banky pritom Číňania založili budúce pohľadávky vyplývajúce z úveru v objeme 185 miliónov eur, ktorý CEFC Europe poskytla českej spoločnosti European Bridge Travel. Ide o spoločný podnik CEFC Europe a investičnej skupiny Rockaway Capital, ktorý vlastní najväčšieho predajcu online zájazdov v Česku Invia. Dokopy tak skupina J&T požičala CEFC a jej dcérskym firmám takmer miliardu eur.

Čo J&T riskuje v čínskej hre o tróny

Pár dní po slovnej prekáračke si Patrik Tkáč, Jaroslav Tvrdík a Dušan Palcr dali selfíčko. Zdroj: twitter J. Tvrdíka

Chronológia sporu J&T a CEFC

2. februára 2018
J&T Private Investments a CEFC Europe podpisujú úverové zmluvy; Číňania ako záloh dávajú akcie vo firme, ako aj v dcérskych podnikoch

1. marca 2018
J&T Finance Group informuje, že vzhľadom na medializované informácie o stíhaní šéfa CEFC pozorne celú situáciu sleduje

12. marca 2018
J&T Finance Group žiada CEFC o jasné stanovisko k ekonomickým problémom a stíhaniu šéfa skupiny Jie Ťien-Minga

28. marca 2018
J&T Private Investments oznamuje CEFC Europe, že porušila zmluvy, a nadobúda preto akcie firmy

1. mája 2018
J&T Private Investments posiela CEFC Europe ďalšie upozornenie o porušení zmluvy

7. mája 2018
Do Českej republiky prišli zástupcovia CITIC Group a začínajú rokovať s J&T

17. mája 2018
J&T Private Investments prevzala výkon akcionárskych práv CEFC Europe, vymenila predstavenstvo a ovládla aj niektoré dcérske spoločnosti. CEFC tvrdí, že CITIC zaslala na bankový účet prostriedky na splatenie záväzkov voči J&T

25. mája 2018
J&T a CITIC Group uzavreli dohodu o predaji pohľadávok voči CEFC a vzájomnej spolupráci

Kam zmizli peniaze?

Vysoká suma, ktorú finančníci Číňanom požičali, a následné kroky z ich strany zrejme boli príčinou, prečo J&T 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa