Každá zo strán má svoje záujmy, ktoré sa miestami stretávajú. Na konci dňa sú však peniaze, o ktoré Slovensko nesprávne nastavenou reguláciou internetového hazardu prichádza.

Boj spustili blokácie

Spúšťačom je blížiaci sa termín v polovici júla, odkedy štát začne blokovať prístup aj platby pre webové stránky ponúkajúce alebo propagujúce hazardné hry bez licencie. Kým doteraz sa veľkí medzinárodní online hráči ako bet365, Betclic, Expekt, William Hill, bwin či bet-at-home držali v ústraní, pod hrozbou blokácie sa zaktivizovali.

Za sebou už majú rokovanie s ministerstvom financií, ktoré má na starosti legislatívu spojenú s hazardom. Ako pre TREND uviedli zástupcovia dvoch najväčších medzinárodných odvetvových organizácií, spoločnosti žiadajú predovšetkým zmenu formy zdaňovania internetového hazardu, zbavenie monopolu štátneho Tiposu na online kasíno hry ako poker, ruleta či automaty a zrušenie povinnosti pre zahraničné firmy založiť si v krajine lokálnu pobočku.

Divoký východ

Doterajší stav pri online hazarde na Slovensku by sa dal stručne opísať ako voľne riadený chaos. Oficiálne tu zahraničné spoločnosti nemohli pôsobiť, pokiaľ nemali v krajine aj svoje sídlo. To však bolo podľa firiem v rozpore s pravidlami EÚ, ktoré garantujú voľný pohyb služieb v rámci jednotného trhu Únie. A tak na Slovensku pôsobili s argumentom, že ak tunajšie zákony nie sú v súlade s EÚ, môžu tu poskytovať služby na základe licencií z iných štátov EÚ ako Malta alebo Gibraltár. A keďže nemali slovenskú licenciu, tak tu neodvádzali dane ani iné poplatky.

To sa, samozrejme, nepáčilo domácim stávkovým spoločnostiam Niké, Fortuna a Tipsport. A tak, keď sa vlani súčasná vládna koalícia rozhodla, že novelizuje zákon o hazardných hrách, začali, okrem množstva iných zmien, tlačiť aj na tvrdšie postihy pre tieto zahraničné firmy. Nakoniec aj uspeli a Finančná správa tak dostala do rúk kompetencie na blokovanie nelicencovaných prevádzkovateľov online gamblingu.

Súdne spory vo výhľade

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa