Vývoj v Smere ukázal viacero trendov. Predovšetkým, že minister vnútra Robert Kaliňák má stále silnejšiu pozíciu vo vedení ako zvyšní podpredsedovia. A tiež to, že ak k nejakým korekciám predsa len príde, nebude to skôr ako po decembrovom straníckom sneme a nebude to nič prevratné.

TREND sa po volebnom fiasku, keď Smer stratil štyroch županov a viac ako tretinu župných poslancov, rozprával s viacerými členmi strany. V strane rastie nespokojnosť, ale mnohí sa ju stále obávajú prejaviť nahlas a rozprávajú len pod zárukou anonymity. Zo zdrojov, ale aj verejných vyhlásení vrcholových predstaviteľov sa TREND pokúsil zostaviť obraz toho, čo sa v Smere po volebnom prepadáku deje.

Nerozluční Robertovia

„S Robertom Ficom som do politiky prišiel a s Robertom Ficom aj z politiky odídem.“ To je veta, ktorú pri rôznych príležitostiach a dekádach v histórii Smeru opakuje minister vnútra R. Kaliňák. V súčasnosti dostáva nový význam. Postavením ministra Kaliňáka neotriasla ani strata Smeru v župných voľbách, ktorú časť strany pripisovala celoštátnym kauzám a najmä jednej konkrétnej spojenej s jeho osobou. Zastal sa ho premiér.

„Nie je dôvod, aby z vedenia strany odstupovali nejakí podpredsedovia,“ vyhlásil R. Fico v nedeľu v diskusnej relácii TA3. Reagoval tak na viaceré kuloárne informácie, že v Smere sú tlaky na odchod viacerých straníckych špičiek. Spomínal sa najmä R. Kaliňák, ktorý je spájaný s podnikateľom Ladislavom Bašternákom, podozrivým z podvodov na DPH, ale taktiež Peter Žiga.

Zástupca košickej vetvy Smeru riadi rezort hospodárstva, pod ktorý patrí MH Manažment, organizácia, ktorá vyplatila obriu odmenu advokátovi Radomírovi Bžánovi. Práve týmto škandálom na celoslovenskej úrovni pripisovali niektorí analytici a komentátori prepad Smeru v župných voľbách.

O potrebe zmien hovoril bezprostredne po oznámení volebných výsledkov podpredseda strany a minister kultúry Marek Maďarič. „Myslím si, že to nebola prehra len v dôsledku chýb a našich nedostatkov, ale strany ako takej. Preto, ak nechceme v tomto trende pokračovať, musíme urobiť výrazné zmeny na viacerých úrovniach strany, a to politické, programové a personálne,“ uviedol.

Podobne, aj keď v miernejšej forme hovoril o straníckej reflexii ďalší podpredseda – Peter Pellegrini. „Dá nám to možnosť [župné voľby] pozrieť sa, či treba vykonať personálne zmeny. Určite v budúcnosti dôjde aj k zmenám v krajských štruktúrach. Ja si myslím, že tentoraz sa tou otázkou budeme naozaj vážne zaoberať,“ konštatoval.

Podľa informácií TRENDU sa v Smere začalo rozprávať o viacerých alternatívach a personálnych výmenách. Napríklad aj o 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa