Po niekoľkých minútach chlapca konečne zbadali. Jeden z vojakov zdvihol pušku, cez ďalekohľad sa snažil zistiť, či má zbraň. Chlapec v ruke skutočne niečo držal. Možno pušku alebo vysielačku a niečo vravel. Vojak zaujal pozíciu, zvažoval silu vetra a bol pripravený chlapca zastreliť, ak by to bolo nutné.

Prst mal na kohútiku, lenže vtedy vietor zmenil smer a on začul, že chlapec nehovorí do vysielačky, ale spieva. Zážitok sa bývalému príslušníkovi jednotiek Rangers v Iraku a Afganistane vybavuje dodnes. Paul Scharre nepochybuje, že sa rozhodol správne.

„Čo sa však stane, keď rozhodnutie o použití sily bude vopred naprogramované inžiniermi a právnikmi na základe algoritmu?“ pýta sa v knihe Army of None, v ktorej sa venuje pochmúrnej budúcnosti vojen a autonómnym zbraniam. Knihu zároveň spoluzakladateľ Microsoftu Bill Gates zaradil medzi top päť najlepších titulov, ktoré čítal minulý rok. 

Úplne samostatné

Dnes už tridsať krajín na svete disponuje obrannými autonómnymi zbraňami, ktoré sú určené pre urgentné situácie, na ktoré človek nevie ihneď reagovať. Sú to systémy, ktoré bránia lode a pozemné základne pred útokmi rakiet a riadenými strelami a dohliadajú na ne ľudia, ktorí môžu v prípade potreby zasiahnuť.

Izraelské drony typu Harpy sú už dokonca plne autonómne. Na rozdiel od drona typu Predator, ktorý riadi operátor, môže Harpy prehľadať rozsiahlu oblasť, lokalizovať nepriateľské radary a zničiť ich aj bez súhlasu človeka. Tento dron si nakúpili aj ďalšie krajiny ako Čile, India, Južná Kórea a Turecko. Čína ho už stihla odkopírovať a vytvoriť si vlastný prototyp.

Človek nechce zabíjať. Hrozí, že to nechá na autonómne zbrane

Zdroj: Amazon

Paul Scharre: Army of None: Autonomous Weapons and the Future of War, W.W. Norton & Company, 2018, 536 s.

Paul Scharre vyštudoval politickú ekonómiu a verejnú politiku na Washington University. Slúžil v Iraku a Afganistane ako príslušník jednotiek Rangers, neskôr pracoval pre ministerstvo obrany, kde sa venoval novým technológiám a zbraniam. V súčasnosti pôsobí ako programový riaditeľ v Center for a New American Security. Žije vo Virgínii.

Južná Kórea zasa 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa