Tak veľa kníh a tak málo času. V tomto roku platí výrok Franka Zappu tak napolovicu. Kníh stále vychádza veľa, ale času už nemáme tak málo. Koronavírus mení život, prevracia hodnoty. Zaťažkávacia skúška ekonomiky a psychiky, vysoká škola schopnosti zmobilizovať v človeku všetky rezervy paradoxne vytvorila šancu viac premýšľať a čítať.

Vydavateľstvá prispôsobujú edičné plány, marketing, predajné kanály. Knižný trh žije, a nie až tak zle. Oproti minulému roku nastanú zmeny v online predaji a kamenných predajniach. V roku 2019 na Slovensku podľa správy Združenia vydavateľov a kníhkupcov Slovenskej republiky (ZVKS) o knižnom trhu fungovalo 1 534 subjektov, vyšlo 8 360 kníh – gro tvorili pôvodné slovenské tituly. Zo žánrov viedla beletria s 2 427 titulmi, darilo sa knihám pre deti, vyšlo ich 1 129. Zo správy ZVKS vyplýva, že celkové tržby v knižnom priemysle dosiahli približne 110 miliónov eur, z kamenných predajní vzišlo takmer 60, z e-shopov vyše 20 percent tržieb.

Čo ničí vydavateľov

Koronakrízu nikto nečakal, jej vplyv na ekonomický vývoj nikto predpovedať nedokáže. Na podnikateľské prostredie však negatívne vplývajú dlhodobo zle nastavené pravidlá hry, ktoré sa nepredvídateľne a často úpravami zákonov menia. V roku 2019 podľa správy ZVKS zodpovední upravovali desať zákonov, ktoré priamo ovplyvňujú podnikanie, až 34-krát. Knižnému trhu by pomohlo, keby sa zákony menili menej často po diskusii -s podnikateľmi a keby sa znížilo ich daňové zaťaženie. Daň na knihy je na Slovensku desať percent,  napríklad v Grécku či vo Švédsku šesť, v Taliansku štyri a v Spojenom kráľovstve, Írsku a na Ukrajine je daň nula. Nazrime teraz s vydavateľmi do roku 2020. 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa