Covid-19 nám pripomína nefunkčnosť slovenskej úradníckej mašinérie. Príkladov bolo za krátky čas až príliš. Ombudsmanka, ktorá netuší, na ktorý právny predpis sa odvoláva úrad obmedzujúci pohyb občanov. Predseda štátnych hmotných rezerv nakupujúci namiesto medicínskych zásob byty pre svoju rodinu. Úrady práce neschopné na jeden raz správne pripraviť formulár, od ktorého závisí prežitie tisícok firiem.

Spomínané príklady ukázali nutnosť vytvoriť fungujúcu a efektívnu štátnu správu ako jednu z najvyšších priorít novej vlády. Podľa doterajších krokov sa však téma kvalitného úradníckeho aparátu skôr redukuje na boj s korupčnou chobotnicou a v tomto boji vláda, možno nechcene, podkopáva dlhodobé úsilie niektorých úradníkov vybudovať profesionálnu administratívu. Podobným krokom je najnovšia novela zákona o štátnej službe.

Tento nový, skôr neviditeľný konflikt dobre ilustruje parlamentná rozprava k novele. Minister práce Milan Krajniak v Národnej rade SR hovoril o riaditeľoch úradov práce, ktorí úmyselne sabotujú jeho kroky. Kým väčšina si podľa neho robí svoju prácu aj cez víkendy, sviatky či po nociach, „niektorí sú čierne vrany, za ktorých musia robiť tí ostatní, pretože oni nerobia nič“, povedal minister. Spomenul aj opitých úradníkov, ktorých nemôže vyhodiť, alebo to, že zo 46 riaditeľov úradov práce len traja nie sú nominantmi bývalej vlády.

Koalícia sa ani nesnažila predstierať, že zákon prijala pre niečo iné ako pre rýchlejšie čistky na ministerstvách. Šéf rezortu obrany Jaroslav Naď, ktorý novelu predkladal, hovorí, že na čistky dostala vláda mandát od ľudí, a zákon označil len za prvý z várky „protichobotnicových zákonov“.

V skrátenom konaní

Vláda využila pri novelizácii inštitút skráteného legislatívneho konania, ku ktorému by mala siahať len pri mimoriadnych okolnostiach. Pozastavovali sa nad tým aj odborníci, ktorých TREND oslovil. Upozorňujú napríklad, že je to v rozpore s programovým vyhlásením, v ktorom vláda sľubuje transparentné výberové konania. „Slovensko urgentne potrebuje posilniť schopnosti štátnej služby a sústrediť sa na budovanie profesionálnej, vzdelanej a stabilnej pracovnej sily prostredníctvom spravodlivých, transparentných postupov riadenia založených na pravidlách,“ píše sa v programovom vyhlásení vlády.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa