Na plné hrdlo im to koncom decembra vykričal titulok v americkom Bloombergu: „Čínski spotrebitelia vládnu svetu. Zvykajte si na to.“

Protichodné trendy

Autorka Tracy Chenová, ktorá profesionálne radí americkým a európskym investorom, ktoré trendy sa oplatí prioritne si všímať, neupriamuje ich pozornosť na presun ekonomickej dynamiky do Číny bez pádnych dôvodov. A nie je jediná.

Davoské, ale aj iné medzinárodné odborné fóra analyzujú už dávnejšie jav, aký priemyselne vyspelé krajiny nezažili od konca 2. svetovej vojny. Stagnáciu alebo zosun kúpnej sily väčšinovej strednej triedy v západných štátoch. Znamená to, že mladá generácia si v nich bude musieť počas života vystačiť s nižšími výdavkovými stropmi ako generácia jej otcov a praotcov. Naznačujú to výskumy, ktoré zosumarizoval v júli 2016 think tank McKinsey Global Institute v štúdii Chudobnejší ako ich rodičia? Stagnujúce alebo klesajúce príjmy vo vyspelých ekonomikách.

V prípade Číny je to naopak. Spotreba má v nastávajúcich rokoch stúpať závideniahodným tempom, ktoré prevýši aj rast jej HDP. Ten síce prestal dosahovať dvojciferné prírastky z predchádzajúcich dekád, no vlani podskočil o slušných 6,9 percenta. Bostonská konzultačná skupina BCG prišla v analýze z júna 2017 k záveru, že spotrebiteľské výdavky sa budú v Ríši stredu ročne zvyšovať o desať percent.

Štatistické extrapolácie portálu TradingEconomics vyčísľujú priemerný disponibilný príjem v Číne na osobu v roku 2020 na vyše 41-tisíc jüanov (v súčasnom kurze 5 200 eur). Predstavuje to prudký vzostup oproti 19 tisícom jüanov v roku 2010 či 31 tisícom predvlani.

Rast spotrebiteľských výdavkov prevyšuje napredovanie HDP, pod čo sa podpisuje aj ochota Číňanov nakupovať na úver. Zadlženosť domácností dosiahla vlani v júli 46,8 percenta HDP, čo je pozoruhodný stav v porovnaní s júlom 2014 s podielom nižším o desať percentných bodov.

Celkové spotrebiteľské výdavky majú dosiahnuť na konci desaťročia v prepočte 6,1 bilióna (miliárd miliárd) dolárov. Bude to markantný prírastok v porovnaní so 4,4 bilióna v roku 2016.

Britský think tank Economist Intelligence Unit je ešte optimistickejší, keď odhaduje celkové výdavky čínskych spotrebiteľov k roku 2020 na 6,5 bilióna dolárov, a to i za predpokladu, že by ročný rast HDP klesol na 5,5 percenta.

Spotreba čínskych domácností 1/2
(mld. $)

Čínsky zákazník – náš pán

PRAMEŇ: Bloomberg

Ekologická civilizácia

Chvatné dobiehanie svetovej jednotky – Spojených štátov – bude podľa všetkého nerušene pokračovať. Občanom Čínskej ľudovej republiky to sľubuje 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa