No posledné roky čoraz viac preniká za hranice. A neobchádza pritom ani bohatý európsky kontinent. Najďalej sa zatiaľ dostal v Belgicku, kde stavia obrovské logistické centrum, ktoré je súčasťou rodiacej sa elektronickej svetovej obchodnej platformy (eWTP).

Jack Ma ju prezentuje ako nástroj, ktorého cieľom je uľahčiť globálny export najmä menším výrobným firmám. Analytici však nepochybujú o tom, že Alibaba chce týmto spôsobom ovládnuť svetový digitálny obchod.

Belgická brána

Keď zakladateľ a šéf Alibabu videl, ako sa vyvíjajú napäté obchodné vzťahy medzi Čínou a Spojenými štátmi, otočil prudšie kormidlom podnikania. Koncom minulého leta vyhlásil, že jeho krajina by sa mala orientovať na Hodvábnu obchodnú cestu smerom do juhovýchodnej Ázie, Afriky a Európy.

Na všetkých troch kontinentoch si Alibaba už vytvoril prvé elektronické huby, prostredníctvom ktorých chce uľahčovať firmám prístup na globálne trhy cez e-commerce. Prvý vznikol v Malajzii, ďalší v Rwande a tretí pribudol vlani v Belgicku.

Práve jedna z krajín Beneluxu sa takpovediac stáva vstupnou bránou Alibabu do Európy. Čínska firma sa dohodla s belgickou vládou na elektronickom colnom vybavovaní zásielok, čo by malo podstatne urýchliť tovarové toky vzájomného obchodu. K tomu má v budúcnosti prispieť aj logistické centrum v meste

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa