Čína sa nedávno dostala do pozornosti slovenských spotrebiteľov. EÚ uvalila daň z pridanej hodnoty (DPH) aj na balíčky pochádzajúce z krajiny draka a slovenskí zákazníci tak siahnu hlbšie do vrecka. Doteraz sa DPH platila, iba ak ich hodnota prekročila 20 eur, po novom sa bude platiť aj z nižších súm.

Fedor Martin, Sandberg Capital
Neprehliadnite

Retailová noha Sandbergu, za ktorým stojí J&T, investovala do akvizície Kačky a znížila stratu

Zjednodušovanie kontaktu Slovenska s Čínou iba na dovoz lacného tovaru neodzrkadľuje skutočnosť. Čína u nás priamo investuje. Skúsenosti z iných štátov však varujú pred prehnanou závislosťou od kapitálu z krajiny Maa Ce-tunga.

Zamrznutá investícia

Investície na Slovensku Číňania koncentrujú najmä do dvoch segmentov. V automobilovej oblasti hrajú dôležitú úlohu firmy ako Yanfeng a Auria Solutions, vyrábajúce komponenty do áut.

Zaujímavá je pre nich aj oblasť logistiky, v ktorej je aktívna najmä firma CNIC. Tá odkúpila a prevádzkuje masívne logistické centrá pri Galante a Nitre. Z globálne známych mien u nás podniká Huawei.

Nie všetky investície sa dotiahnu do úspešného konca. Veľké plány u nás mala ešte pred polrokom najväčšia banka na svete – čínska štátna ICBC. Tá chcela mesto Holíč pri rieke Morave dostať na mapu veľkých svetových prístavov.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa