Šiesta najväčšia privátna čínska firma zatiaľ pokračuje vo svojej európskej jazde. Aktívna je najmä na českom trhu, kde dotiahla viaceré transakcie a upratuje portfólio. Okrem toho investovala tiež v Nemecku či Rumunsku. Naposledy načrela poriadne hlboko do vrecka. Nadobudnutie štrnástich percent v štátnej ruskej ropnej firme Rosnefť ju vyjde deväť miliárd eur. Obchod zapadá do politiky Kremľa, ktorý sužujú západné sankcie, a posilňuje hospodárske a politické väzby s Čínou.

Nekonečné schvaľovanie

Žraloci z J&T uzavreli strategické partnerstvo s čínskou CEFC v roku 2014. Jej kapitálový podiel v slovenskej skupine narástol z piatich na takmer desať percent a pôvodne sa mal zastaviť na tridsiatke. Vlani koncom marca však obe strany prekvapujúco oznámili, že si podelia bankový holding na polovicu s tým, že manažérsku kontrolu si ponechajú Slováci.

Aktuálne stále prebieha schvaľovací proces, ktorý je podmienkou zvýšenia podielu CEFC v J&T Finance Group (JTFG). Transakcia potrebuje povolenie od štátnych regulátorov zo všetkých krajín, kde skupina pôsobí, čiže na Slovensku, v Česku, Chorvátsku, Rusku, ako aj na Barbadose. „Ide o dlhodobý proces, ktorého ukončenie sa ťažko odhaduje. Až do schválenia zvýšenia drží CEFC 9,9-percentný podiel, viac nie je zo zákona ani možné,“ konštatuje hovorkyňa J&T Monika Veselá.

Vo výročnej správe za minulý rok JTFG vyjadruje očakávanie, že schvaľovanie bude prebiehať počas celého tohto roka. CEFC sa pritom s formalitami neponáhľala. Národnú banku Slovenska požiadala o súhlas v septembri 2016, pol roka po ohlásení transakcie. Slovenský protimonopolný úrad ju začal skúmať až v máji, keď Číňania mali v rukách kladné stanovisko českého Úradu pre ochranu hospodárskej súťaže. Tento mesiac sa k nemu pripojila ECB. „Je to vynikajúci úspech, ale nebudeme to viac komentovať, pokiaľ nebude dokončený proces schvaľovania u všetkých regulátorov,“ cituje portál iDnes.cz hovorcu CEFC Pavela Bednářa.

Investície CEFC v bývalom sovietskom bloku
KrajinaPočet investíciíHodnota (mil. $)
Rusko18040
Česko12764
Slovensko189
Rumunsko168
Kazachstan160
Gruzínsko1N/A
Pozn.: Údaj za Česko odráža len nahlásenú hodnotu individuálnych transakcií. Podľa čínskych médií však investovala CEFC v krajine až 1,5 miliardy USD
PRAMEŇ: Financial Times

Česká základňa

Ako základňu pre svoje európske aktivity si CEFC vybrala susedné Česko, v ktorom našla silného spojenca. Náklonnosť voči Číňanom prejavuje najmä prezident Miloš Zeman, počas ktorého návštevy v najľudnatejšej krajine sveta v septembri 2015 vstúpila CEFC oficiálne do viacerých českých firiem. Získala takmer polovičný podiel v aerolinkách Travel Service, ovládla piatu najväčšiu českú pivovarnícku skupinu Lobkowicz a nadobudla menšinu vo vydavateľstve Empresa Media. K úlovkom čínskej CEFC sa zaradil tiež strojársky a hutnícky podnik Žďas, ktorý kúpila od slovenského podnikateľa Vladimíra Sotáka.

Výpočet aktív, do ktorých sa CEFC „zahryzla“ v Česku, je pomerne dlhý. V poprednom futbalovom klube SK Slavia Praha získala najskôr väčšinu, potom zvýšila podiel na takmer sto percent. „Zošívaní“ mali pod čínskou vlajkou úspešnú poslednú sezónu a na jar oslávili zisk majstrovského titulu. Na štadióne v pražskom Edene začínali ako nájomca, tento rok ho CEFC odkúpila.

Kapitálový vstup Číňanov do J&T Finance Group sa mal pôvodne zastaviť na 30 percentách

Čínsky konglomerát s nejasným vlastníckym pozadím skúpil v Česku aj viacero lukratívnych nehnuteľností. Napríklad pražské hotely Mandarin Oriental Prague a Le Palais Art Hotel Prague či bývalú budovu Živnobanky. Koncom minulého roka uspel v tendri na pražský administratívny komplex Florentinum, ktorý predávala investičná skupina Penta. Hodnotu transakcie firmy nezverejnili, podľa informácií ČTK sa pohybovala okolo 283 miliónov eur, čo bol druhý najväčší realitný obchod v Česku za minulý rok.

Číňanom nevyšlo úplne všetko, na čo siahli. Pásli napríklad po kopřivnickej Tatre z portfólia podnikateľa Jaroslava Strnada, aktívneho najmä v zbrojárskej brandži. Žiadna dohoda sa však nekonala. Tatrovka už má isté skúsenosti s Čínou, v 90. rokoch v nej založila spoločný podnik s miestnym partnerom, no projekt šiel do stratena. „Tatra dlhodobo má záujem uspieť na čínskom trhu, čo znamená nutnosť lokálneho partnera a čiastočného prenesenia výroby. Nie je však dôvod predávať Tatru či iný podnik skupiny do čínskych rúk,“ citoval vlani J. Strnada český magazín Euro. CEFC pokukovala v Česku tiež po GE Money Bank. Americkí majitelia ju napokon predali cez burzu a premenovali na Monetu.

Nepresvedčivé pivo, ústup z médií

Rozpačito pôsobí CEFC v 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa