Do ďalších dvoch biznisov sa eseťáci pustili vo dvojici, no väčšinu aktivít mimo „materskej“ firmy majú samostatne. Ich rozsah je naozaj široký a rozmanitý. TREND väčšinu z nich zmapoval prostredníctvom osobných rozhovorov, verejne dostupných firemných databáz a dávnejšie publikovaných informácií.

Vlajkové lode

Každý zo šestice majiteľov Esetu má v portfóliu niečo, čo možno označiť za jeho vlajkovú loď. Niečo, čím je najviac viditeľný a do čoho investuje výraznú časť zdrojov, osobnej energie a času. Celkovú mozaiku potom dopĺňajú menej známe a menej medializované aktivity, hoci veľkosťou investície ani nemusia byť oveľa menšie.

Každý zo šestice majiteľov Esetu má v portfóliu niečo ako vlajkovú loď

Vlajkovou loďou a „odkazom“ Miroslava Trnku, ktorý bol do roku 2011 hlavnou tvárou Esetu, je Nadácia Zastavme korupciu. Založil ju v roku 2014 spolu s podnikateľom Michalom Blahom a dodnes ju rozhodujúcou mierou finančne podporuje. Vlani na jej prevádzku poskytol 240-tisíc eur, čo bolo zhruba 85 percent celkových príjmov nadácie. Rok predtým to bolo 262-tisíc eur a takmer 89 percent príjmov.

Čím žijú predáci najúspešnejšej slovenskej IT firmy

Zdroj: Trend.sk

„Korupcia nám veľmi prekáža, pretože na Slovensku sa ako rakovina šíri do všetkých úrovní spoločnosti a podkopáva jej základy. Preto do boja s ňou dávame vlastné financie a budeme nadáciu aj strategicky riadiť,“ povedal M. Trnka pred piatimi rokmi v rozhovore pre TREND.

Jeho nadácia sa odvtedy plne etablovala na poli podpory whistleblowerov, investigatívy, protikorupčnej legislatívy a osvety. Mimochodom, na jej čele je bývalá redaktorka TRENDU Zuzana Petková.

Srdcovkou Petra Paška, ktorý spomedzi pôvodných zakladateľov Esetu z exekutívy firmy odišiel ako prvý, je Galéria Nedbalka. V centre Bratislavy pre ňu kúpil a za pol druha milióna eur zrekonštruoval päťposchodovú budovu, v ktorej vytvoril malý slovenský Guggenheim. Rovnako ako M. Trnka aj P. Paško svoju legacy aktivitu rozhodujúcou mierou podporuje. Vlani na chod Nedbalky poslal štvrť milióna eur, rok predtým 280-tisíc eur.

Čím žijú predáci najúspešnejšej slovenskej IT firmy

Srdcovkou Peter Paška je Galéria Nedbalka. Zdroj: Maňo Štrauch

Obdobne ako jeho spoločník v Esete aj P. Paško v tejto aktivite vidí celospoločenský prínos. Samozrejme, v trocha inom smere. Za päť rokov existencie v Nedbalke zorganizovali 39 výstav a 30 koncertov, ktoré navštívilo 84-tisíc ľudí, pol na pol zo Slovenska a zo zahraničia. Galéria robí tiež kreatívne vzdelávacie programy pre mládež.

Anjelské investície

Anton Zajac je zasa jednou z kľúčových postáv slovenského

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa