Tvrdí, že neexistujú jednoduché odpovede na zložité otázky. Ekonómia je podľa neho dôležitá, ale nie jediná podstatná. S niektorými vecami ako integrita, dôveryhodnosť a dôvera ľudí, potrebnými na vytvorenie dobrých inštitúcií, si ekonóm neporadí. Hoci je „Rakúšan“, má rád dáta. „Kvantitatívne uvoľňovanie“ pokladá za šialenstvo a súhlasí s definíciou kapitalizmu ako vlastníctva výrobných zdrojov v rukách štátu.

Vašou hlavnou témou je vzťah ekonomickej slobody a korupcie. Ako ste sa k nej dopracovali?

Uprostred 90. rokov v mojej rodnej Argentíne prebehlo niekoľko zásadných zmien – rozsiahla privatizácia, zníženie daní, ciel, menová reforma. Ale vlády nikdy nezapracovali na vymáhateľnosti práva a rovnosti pred súdom. Z dokumentov, ktoré prenikli do USA a Európy, mi vychádzalo, že ľudia budú z korumpovania moci obviňovať voľný trh.

To bol prvotný impulz?

Navyše v polovici 90. rokov založili v Nemecku Transparency International a v tom čase sa mi náhodou dostalo do rúk jedno z hodnotení ekonomickej slobody a prvý index transparentnosti. Napadlo mi spojiť ich a nájsť medzi nimi koreláciu. Kolega sociológ mi pomohol nájsť čísla a nakoniec nám vyšla vôbec prvá štúdia na svete porovnávajúca ekonomickú slobodu a korupciu na základe empirických dát. Korelácia vyšla v inverznej podobe: čím viac slobody, tým menej korupcie.

Platí to všeobecne?

V štatistike sa vždy objavia krajiny, ktoré modelu nevyhovujú, v tomto prípade to bola Argentína, ale aj časti východnej a strednej Európy. To inak platí doteraz – vysoká úroveň slobody, ale aj vnímanej korupcie.

Môžete uviesť príklady?

Aktuálne čísla ukazujú, že vo východnej Európe majú najmenšiu korupciu najslobodnejšie krajiny, Lotyšsko a Estónsko. A naopak, Ukrajina a Bulharsko sú v oboch ukazovateľoch na opačných koncoch hodnotenia. Čo je nepríjemné, Slovensko je na tom celkovo dobre, ale v oblasti objektívnosti súdnictva má najhoršie hodnotenie – horšie ako Ukrajina. To sú dáta z roku 2010. Takže moje štúdie vlastne stále pokračujú. Jednu vec si pri nich uvedomíte – ak začnete bojovať proti korupcii reguláciami, skončíte s ešte väčšou korupciou.

S čím si ekonóm neporadí

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa