Viem ti zohnať do krčmy alkohol lacnejšie, tak o polovicu, chceš? Majiteľa pohostinstva takáto otázka od kamaráta neprekvapila. S podobnou ponukou sa stretáva relatívne často. Na výber je klasika – od vodky, borovičky až po rumy. Na kvalitu sa nikto nepýta, chuť je prakticky totožná so značkovejšími fľašami. A keď sa do toho zaráta aj fakt, že všetok „nekolkovaný materiál“ pochádza z oficiálnej likérky, nie je dôvod nezobrať. Tento nie príliš prifarbený príbeh je však starý vyše päť rokov. Slovenský trh s čiernym alkoholom sa obmedzil natoľko, že sa aj menej slušným podnikateľom už neoplatí riskovať pokuty, biznis i slobodu za vyššiu maržu pri čiernom alkohole.

Český „vzor“

Metanolová kauza v susednom Česku nastavila zrkadlo štátu, ktorý vyberá z alkoholových nápojov jedny z najvyšších daní v Európe, no vlažnými zákonmi a kontrolami v likérkach či obchodoch nedokázal spoľahlivo ochrániť spotrebiteľa. Až tri desiatky mŕtvych, ďalšie desiatky oslepnutých a priotrávených pomohli naštartovať celospoločenskú diskusiu o čiernom trhu s alkoholom.

Slovensko je na tom v porovnaní so západnými susedmi omnoho lepšie. Daň z liehu je o niečo nižšia. A ako hovorí viceprezident Asociácie platiteľov spotrebnej dane z liehu a liehovín (APSDL) Robert Spišák, Slovensko je pravdepodobne v alkoholovej legislatíve a jej výkone najďalej z krajín V4. „Dokonca aj v rámci európskeho priestoru sme na tom veľmi dobre,“ dodáva. Nie že by našinci menej pili – Slováci sú v spotrebe liehovín celosvetovo na jedenástom mieste – a nechceli by piť lacnejšie. No štát prísnou reguláciou významne sťažil umiestňovať čierny alkohol na trh. Ako hovorí R. Spišák, najmä opatreniami z rokov 2004 a 2005. Vtedy sa napríklad zaviedlo pravidlo iba jednej otvorenej fľaše z danej značky a objemu v bare (dnes je tento počet už zvýšený na dve – jedna chladená, jedna nechladená). Bary a reštaurácie totiž boli hlavná cesta, ako sa nezdanený alkohol do obehu dostával. V obchodoch by spotrebiteľ natrafil na fľašku s falošnou etiketou a kolkom veľmi ťažko.

Porovnanie krajín

Čierny alkohol sa už otrávil

PRAMEŇ: Euro 39/2012, Materiál EK Excise duty tables

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa