Čiernohorci, Česi a Slováci v roku 1994

V piatok došlo čapované pivo a okolo štvrtej popoludní aj to fľaškové. V sobotu sme leteli z Veľkej pláže v čiernohorskom meste Ulcinji domov. Morská voda mala 24 stupňov Celzia, vzduch až 30 a do hlavného mesta Podgorice mierili ďalšie lietadlá s turistami. Čiernohorci v reštaurácii na pláži sa však rozhodli, že leto sa pre nich už skončilo.

Nemôžem povedať, že nás nevarovali vopred. Cestovné kancelárie, ktoré vozia do Čiernej Hory turistov, si to dávajú aj na svoje webové stránky, nám to povedala sprievodkyňa už cestou z letiska a niekoľko jej kolegov to pri výletoch po Čiernej Hore ešte zopakovalo. Každý národ je hrdý na niečo iné, ale Čiernohorci sú hrdí na svoju lenivosť. Z desiatich čiernohorských prikázaní aspoň štyri najlepšie: „Keď uvidíš, že niekde jedia a pijú, pridaj sa.“ „Keď uvidíš, že pracujú, uhni, aby si neprekážal.“ „Odpočívaj cez deň, aby si v noci mohol spať.“ „Nepracuj – práca zabíja!“

Už od stredoveku, keď sa odbojní Čiernohorci stiahli do hôr a Osmanská ríša ich územie nikdy neovládla, bola spoločnosť rozdelená na mužov, ktorí bojujú, a ženy, ktoré pracujú a starajú sa o rodinu. Do značnej miery to platí dodnes, keď už muži síce nebojujú, ale tvrdo pracovať sa mnoho z nich ešte nenaučilo.

Táto čarovná krajina, ktorá má približne toľko obyvateľov ako Bratislava s okolím, je už rok v NATO. Pred niekoľkými dňami sa jej premiér zúčastnil na schôdzke V4 a krajín západného Balkánu, ako sa hovorí tej časti polostrova, ktorá nie je v Európskej únii. Český premiér Andrej Babiš tam povedal, že dúfa v členstvo Čiernej Hory a Srbska v EÚ pred koncom roku 2027.

A tak sa vraciam v pamäti do doby, keď nám chýbalo do Európskej únie deväť rokov, teda niekam do roku 1994. Ako sa vtedy v doznievajúcej komunistickej morálke u nás pracovalo, ako fungovali reštaurácie, koľko ich bolo, ako sme sa správali k turistom... No a keď tak nad tým uvažujem, poviem si, že Čiernohorci na to majú. Keď mohli 1. mája 2014 zobrať do Únie nás Stredoeurópanov, môžeme ich vziať o takmer štvrťstoročie neskôr do EÚ tiež. Veď oni s tou trochu predstieranou lenivosťou za skoro desať rokov niečo urobia.