Zlý manažment, zanedbaná kontrola a zlá koordinácia dodávateľov sa podľa mnohých zainteresovaných z Mochoviec nevytratili. Zo stavby v úvode leta navyše odišiel hlavný dodávateľ stavebných prác – spoločnosť Strabag. Na stavbe okrem toho pracujú ľudia s nízkymi mzdami a nízkou kvalifikáciou.

Nesedí? To nič

Tá fotografia by bola na smiech, keby nešlo o jadrovú elektráreň. Na stene je namontované umývadlo, ale prívodové a odpadové potrubia nie sú pri ňom, ale vo vzdialenosti približne jedného metra. Zrejme boli práce rozdelené medzi dve firmy. Každá mala svoj vlastný projekt, ktorý s tým druhým nesedel. Robotníkov neodradilo ani to, že montujú niečo, čo sa nebude dať použiť. Mali svoj projekt a išli podľa neho.

Čierna diera Mochovce: zlý manažment, odfláknutá kontrola, mizerní dodávatelia

O kvalite prác na Mochovciach vypovedá aj absurdná montáž umývadiel. Ich prívodové a odtokové rúry sú od nich vzdialené asi meter Zdroj: Interný zdroj z Mochoviec

Takýchto umývadiel je na dostavbe atómovej elektrárne Mochovce viac. Napokon ich vyriešili v štýle komických kreslených postavičiek Pata a Mata – potrubia dotiahli k umývadlám. Vyzerá to síce čudne, ale mohlo by to fungovať. Pri umývadlách takýto prístup nemusí mať fatálne dôsledky, ale čo ak takto postupujú aj pri zariadeniach, ktoré sú dôležité pre bezpečnú prevádzku elektrárne?

Podnety vraj neriešia

Mario Zadra je taliansky inžinier, ktorý pracoval v Mochovciach prostredníctvom firmy Ansaldo Nucleare. Od mája ho prepustili. On tvrdí, že to bol trest za to, že 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa