Art Factor je popovým odkazom v talianskom povojnovom vizuálnom umení. Spolu 64 diel zo súkromnej zbierky BFF Banking Group na viac ako dva mesiace vystavujú v bratislavskej Zoya Gallery.

Expozícia je putovná a slovenskí návštevníci sú prví v Európe, ktorí uvidia obrazy a skulptúry zbierané od 80. rokov minulého storočia. Neskôr sa zbierka presunie do Varšavy a ďalších piatich európskych miest. To však bude o niečo väčšia.

Inštalácia na diaľku

Barokový Erdődyho palác v Bratislave, v ktorom Zoya Gallery sídli, má niekoľko priestranných miestností a príjemných zákutí. Z niektorých stropov visia krištáľové lustre. Fotografi sa sťažujú, že je tam málo svetla. Pre expozície a vystavené diela to však bohato stačí.

O parapety sa nesmelo opierajú ľudia a nechávajú sa vnárať do talianskeho pop-artu. Diela umiestnené na farebných tapetách vyzerajú prirodzene, akoby tam viseli vždy. Kurátorka výstavy Talianka Maria Alicatová výstavu inštalovala na diaľku.

„Bola to neobyčajná skúsenosť – konzultovať a vešať diela na steny a na druhý deň ich zase premiestňovať, pretože nálada v miestnosti a charakter autorov sa postupne menili a pomaly dosahovali aktuálny ráz,“ vysvetľuje Iveta Ledecká, riaditeľka galérie, ktorá sa na inštalácii zúčastnila tiež.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa