Spiatočka sa netýka Slovenska, na ktorom, naopak, preraďuje na vyšší rýchlostný stupeň. Po novom sa orientuje na aktivity v decentrálnej energetike, čoho príkladom sú investície do teplární v Prešove a Nových Zámkoch.

„Teplárenstvo je jeden z hlavných pilierov nášho biznisu v Česku a v tejto chvíli aj na Slovensku, ktoré je pre nás prioritným trhom,“ hovorí pre TREND Kamil Čermák, generálny riaditeľ spoločnosti ČEZ ESCO (Energy Services Company), zastrešujúcej aktivity materského koncernu na slovenskom trhu. Investičný apetít firmy v teplárenskom sektore pod Tatrami neutícha. A nielen v ňom.

Zaostrené na decentrálnu energetiku

Donedávna bol ČEZ viditeľný na slovenskom trhu najmä prostredníctvom eseročky ČEZ Slovensko, zameranej na obchod s energiami. Bola jedným z prvých konkurentov tradičných dodávateľov energií.

V roku 2007 začala ponúkať koncovým zákazníkom elektrinu a o tri roky neskôr aj plyn. Koncom predvlaňajška expandovala na slovenský trh iná spoločnosť zo skupiny – ČEZ ESCO, pôsobiaca v sektore energetických služieb, pod ktorú bol začlenený aj dodávateľ energií. „ČEZ už dávno nie je energetická firma opierajúca sa len o veľké elektrárne a bane,“ vyhlásil koncom roka 2017 člen predstavenstva ČEZ Pavel Cyrani.

Český koncern sa zameriava na rozvoj decentrálnej energetiky prostredníctvom dcéry ČEZ ESCO. Orientuje sa na kompletné riešenia energetických potrieb pre podniky, mestá, obce a verejné inštitúcie od dodávky komodity cez modernizáciu energetických hospodárstiev, inštaláciu a prevádzku nízkoemisných alebo bezemisných zdrojov až po služby súvisiace s elektromobilitou.

V súvislosti s novou stratégiou ČEZ ukončil dodávky elektriny a plynu slovenským domácnostiam. Portfólio takmer 50-tisíc odberateľov prevzala na základe tendra Východoslovenská energetika. ČEZ Slovensko pokračuje v dodávkach energií na Slovensku, ale už len firemným odberateľom a organizáciám. V tomto segmente má zhruba dvetisíc zákazníkov.

Skok medzi najväčšie ryby

Firma ČEZ ESCO nelenila a vlani na jeseň vstúpila

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa