Že úplatky sprostredkúvajú všetky alebo väčšina agentúr, tvrdí takmer polovica respondentov. Ďalších 34 percent uviedlo, že tak fungujú niektoré. Prijímatelia vo svojich odpovediach poskytli aj ďalšie zaujímavé informácie o korupcii, ktoré by mali poslúžiť ako základ pre hľadanie riešení.

Bez úplatku ťažšie

Väčšina respondentov prieskumu si myslí, že ich zahlcuje zbytočne zložitá byrokracia
3,3 mld. € rozdeľuje rezort pôdohospodárstva v novom eurofondovom období

Rezort pôdohospodárstva je spolu s dopravou a životným prostredím jedným z troch „najbohatších“ rezortov. V dvoch eurofondových operačných programoch na roky 2014 až 2020 spravuje celkovo 3,3 miliardy eur. Rezort je mimoriadne dôležitý, lebo má za úlohu odstrániť slovenskú slabinu, ktorou sú veľké regionálne rozdiely v kvalite života.

Niekde je pracovných príležitostí neúrekom a chýbajú tam pracovníci. Z iných regiónov sa ľudia musia za prácou vysťahovať. Aby sa to zmenilo, štát z eurofondov investuje do samospráv, do lepších škôl, ciest a kanalizácií, dotuje farmárov. Rozdiely medzi regiónmi sa napriek tomu nezmierňujú.

Sú podľa vás agentúry sprostredkovateľom úplatkov? 1/3
(%)

Základní CMYK
Základní CMYK

PRAMEŇ: prieskum TRENDU a Nadácie Zastavme korupciu

Často počuť o korupcii a úplatkárskych praktikách, čo bol impulz pre prieskum TRENDU a Nadácie Zastavme korupciu. Zámer bol osloviť anonymným elektronickým dotazníkom čo najviac z  1 500 najväčších prijímateľov grantov od PPA. S vyhľadaním e-mailových adries pomohol portál Finstat.sk. Keďže nie všetky sú verejne dostupné, celkovo sa podarilo dotazník doručiť zhruba šiestim stovkám prijímateľov. Na väčšinu otázok odpovedalo 90 z nich.

Výsledky? Začnime tým, že PPA má medzi prijímateľmi veľmi zlú reputáciu. Necelá pätina respondentov si myslí, že o peniazoch rozhoduje spravodlivo alebo väčšinou spravodlivo. Ostatní tvrdia opak. Pri otázke o korupcii je pomer optimistov a pesimistov podobný. Len 26 percent si myslí, že grant od PPA sa dá získať aj bez úplatku. Ostatní buď tvrdia, že to bez úplatku nejde vôbec, alebo len v zriedkavých prípadoch. Prípadne iba za určitých okolností – ak máte vzťahy na PPA alebo ak ide o malý projekt.

Úplatkárstvo funguje sofistikovane. Spravidla sa na ňom nepodieľajú pracovníci PPA. Väčšina respondentov v prieskume potvrdila, že takúto skúsenosť nemá. Z ich ďalších vyjadrení však vyplýva, že úplatky tečú cez legálne 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa