Je to miesto v Česku, kde by ste asi chceli v týchto dňoch byť čo najmenej. Tak ako sa symbolom covidovej jari stalo severotalianske mesto Bergamo, tak je dnes Cheb úplne na západe Česka európskym koronovým Bergamom jari 2021.

Tridsaťdvatisícové mesto je miestom, kde na rozdiel od iných častí Česka neumierajú na covid osemdesiatnici a sedemdesiatnici, ale aj tridsiatnici či štyridsiatnici. Tamojšia nemocnica je mesiace preťažená, pacientov z mesta už týždne rozvážajú po celom Česku, niekedy dokonca vrtuľníkmi.

Minister zdravotníctva Jan Blatný však najskôr zakázal voziť pacientov do blízkych nemeckých nemocníc, ktoré ponúkli susedom už pred niekoľkými týždňami pomoc. Vraj aby sa ukázalo, že sa o Čecha vie postarať Česko. Prevozy do Nemecka povolil Blatný až koncom februára, keď už pacientov z Chebu nebolo po Česku kam posúvať. Pretože plno je všade.

Na dokončení plynovodu Nord Stream 2 sa podieľa ruská loď Fortuna.
Neprehliadnite

Pre Nord Stream 2 príde Slovensko o stovky miliónov eur

Pre nákazu bol Cheb s dvoma ďalšími okresmi 11. februára izolovaný od zvyšku sveta a boli sprísnené hygienické opatrenia. Podľa primára tamojšej nemocnice to však zatiaľ nemalo vplyv na počty nových pacientov. Mám v Chebe príbuzných a mám tamojší kraj rád. Zvlášť Františkove Lázne. Tie sú v podstate predmestím Chebu, postavené vo veľkolepom štýle v zlatistožltej farbe koncom 19. storočia.

S okolím plným lesov, jazierok a bývalých sopiek vrátane dodnes sopečne bublajúcej rezervácie Soos. Je tu pokoj a trocha kúpeľnej noblesy vrátane kasína a divadla, kam občas zájdu umelci „až z Prahy“. Ale pôvodná výhoda Františkových Lázní, keď sa sem chodili liečiť mladé dievčatá a dámy z neplodnosti, je už preč. V posledných rokoch to bol raj (východo)nemeckých dôchodcov, ktorým ich dôchodok na český luxus bohato stačil.

Na snímke zľava slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, poľský prezident Andrzej Duda, český prezident Miloš Zeman a v popredí odzadu maďarský prezident János Áder počas stretnutia v rámci 30. výročia vzniku Vyšehradskej skupiny V4 vo Varšave v Poľsku 9. februára 2021. FOTO TASR - Kancelária prezidenta SR
Neprehliadnite

Vyšehrad sa ocitol v pekle: V4 na pekelnom polostrove v mraze oslávila tridsať rokov

Cheb samotný je najnemeckejšie mesto Česka. Mimochodom, Chebský výbežok sa stal súčasťou Českého kráľovstva až v roku 1322 a románsky hrad slávneho nemeckého cisára Fridricha Barbarossu z roku 1180 je v Česku jedinečný. Podobne to platí o Chebe a jeho starom meste, plnom domov s pyšnými vysokými špicatými strechami. Je plný „nemectva“, hoci aj odtiaľto všekých Nemcov po roku 1945 vyhnali.

Česi si tu vždy pripadali ako na konci sveta alebo aspoň Česka. Dnes, keď je tu covidový koniec sveta, to platí dvojnásobne.

Sputnik Vakcína
Neprehliadnite

Denník Stredoeurópana: Sputnik V môže byť pre Maďarov nový Világos