Tak, ako Slovensko už desiatky rokov márne stavia diaľnicu z Bratislavy do Košíc, tak sa v Česku už desiatky rokov buduje diaľnica, ktorá by prepojila Prahu s Olomoucom a Ostravou bez toho, žeby sa muselo jazdiť po preťaženej D1 cez Brno. Rýchlosť výstavby českých diaľnic je podobne tragická ako na Slovensku.

A tak malebné východočeské mestečko Litomyšl, ktorého renesančný zámocký areál je dokonca medzi pamiatkami UNESCO, je stále tak trochu na konci sveta. Diaľnica od Prahy sa končí pár kilometrov za Pardubicami a potom cestovateľov čaká ešte pekných pár desiatok kilometrov v kolóne kamiónov občas idúcej krokom.

Pravda, sem-tam s výhľadom na už budovanú autostrádu. Tento výhľad si mohli užiť aj členovia Európskej komisie, ktorí po pristátí na malom medzinárodnom letisku v Pardubiciach prišli autobusom k zámku v Litomyšli. Stretnutím Európskej komisie a vlády Petra Fialu sa tam 1. júla začalo polročné české predsedníctvo EÚ.

Pred zámkom komisárov čakali okrem hlúčika miestnych občanov desiatky úplne premočených kameramanov, fotografov a novinárov, ktorí na ich príchod oneskorený pre kolóny kamiónov čakali desiatky minút v neuveriteľnom lejaku. Ochranka im zakázala opustiť areál zámku a dáždnikov zaistilo finančne úsporné české predsedníctvo EÚ tak málo, že nebolo dosť ani pre všetkých eurokomisárov a ich asistentov.

Improvizovaný začiatok

„Je to vlastne náhoda, že sa to stretnutie koná tu,“ priznáva starosta Litomyšla Daniel Brýdl. Pôvodne sa totiž malo české predsedníctvo oficiálne začať až 8. júla v pražskom Rudolfíne.

Lenže, ako mi v rozhovore potvrdil minister pre európske záležitosti Mikuláš Bek, Európska komisia si vyžiadala začiatok hneď na 1. júla. A pretože už niektorí ministri mali naplánovanú účasť na koncerte, ktorým v ten deň vrcholil festival Smetanova Litomyšl, bola na rokovanie určené toto miesto.

„Doprava z letiska v Pardubiciach do Litomyšla nie je horšia ako po Prahe,“ zdôvodnil to minister M. Bek s poukazom na situáciu v českej metropole, v ktorej je teraz rozkopané kadečo.

Popri krásnom prostredí zámku v Litomyšli, ktorého areál bol v minulých rokoch upravený na koncertné a kongresové účely za desiatky miliónov eur z fondov Európskej únie, ukázalo stretnutie až dôvernú blízkosť predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej a českého premiéra Petra Fialu.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa