Vlády v Česku aj Nemecku chystajú zásadnú zmenu v doterajšej protidrogovej politike. Zmena smeruje k plnej legalizácii marihuany a výrobkov z nej. Vzhľadom na spoločné a až na výnimočné prípady, akým je súčasný problém s nelegálnymi migrantmi, voľne priechodné hranice je pre Slovensko dôležitejšia zmena situácie v Českej republike.

Česko patrí medzi veľmi liberálne krajiny, čo sa týka konzumácie drog na vlastné použitie. Držanie drogy „v menšom ako malom množstve“ sa tam berie ako priestupok, nie ako trestný čin. To je veľký rozdiel oproti Slovensku, kde za rovnaký prečin hrozí nepodmienečný trest odňatia slobody.

Marihuana aj v lekárni

Pri návšteve Prahy a iných veľkých miest, kde na turistov v atraktívnych lokalitách zo všetkých strán útočia vývesné štíty so siluetou marihuanového listu a v predaji sú rôzne konopné nápoje, oleje či masti, by sa mohlo zdať, že v Česku je už marihuana úplne legálna. No nie je to tak. V prípade, že polícia u niekoho dávku marihuany „pre osobnú potrebu“ zaistí, hrozí mu pokuta do 500 eur.

Už od roku 2017 však v Česku existuje možnosť dať si u lekára predpísať marihuanu alebo masť či olej s obsahom THC vyšším ako jedno percento a potom si ich kúpiť v lekárni. Tento spôsob však využívajú predovšetkým starší Česi, ktorí nemajú marihuanu na „rekreačné“, ale skutočne liečebné účely. Ďalším problémom môže byť niekedy cena týchto produktov. Stále nelegálne je však v Česku držanie viac ako desiatich gramov marihuany. Prípadne viac ako piatich rastlín konopy s obsahom THC vyšším ako spomínané jedno percento. V tom prípade už ide o trestný čin s nepodmienenou sadzbou väzenia. O tom, že napriek liberalizácii ide o veľmi rozšírený prečin, svedčí niekoľko stoviek Čechov, ktorí sú za držanie či pestovanie marihuany vo väzniciach. Niekedy ide o členov pestovateľských mafií, často s vietnamskými koreňmi, ktorí v Česku rozbehli marihuanový biznis skutočne vo veľkom. Veľakrát sa však za hranicami zákona ocitnú rôzni malopestovatelia, ktorí končia za mrežami len pre -pestovanie konopy pre partičku kamarátov.

Rekreačné fajčenie marihuany sa pritom v mladšej časti českej populácie stalo niečím takmer normálnym. Podľa súhrnnej správy o závislostiach, ktorú v auguste vydalo Národné monitorovacie stredisko pre drogy a závislosti pri úrade vlády, marihuanu okúsilo 30 percent dospelej populácie a osem až deväť percent ju pravidelne užíva. To zodpovedá asi 800-tisíc obyvateľom 11-miliónového Česka. Medzi mužmi je toto percento ešte vyššie. Česko je podľa Európskeho monitorovacieho centra pre drogy a drogovú závislosť v kategórii 15 až 34 rokov s 23 percentami mladých, ktorí marihuanu vyskúšali, dokonca na prvom mieste v EÚ.

Legalizácia pomôže kontrole

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa