Slovenské domácnosti majú v rámci Európy jednu z najnižších cien elektrickej energie. V cene totiž nemusia prispievať na zelenú elektrinu, čo je v Nemecku či Česku bežná prax. Slovenský priemysel však žiadne úľavy nemá a je preto oproti zahraničnej konkurencii v horšej pozícii. Trpí hlavne železiarstvo, oceliarstvo, metalurgia, výroba cementu či drevárstvo.

Vláda Slovenskej republiky (SR) už v roku 2019 vyčlenila 40 miliónov eur na kompenzáciu vysokých ciene energie, v roku 2020 to nová vláda urobila znovu a pomoc pokračuje i v tomto roku. Paradoxne však pomoc  s príchodom energetickej krízy nerástla, ale skôr sa obmedzovala.

Domácnosti  by v tomto roku vďaka regulácii nárast cien nepocítili a vláda im už na úkor elektrární zmrazila ceny na roky 2023 a 2024. A to všetkým, bohatým i chudobným. Priemyslu odkazuje, že pomôcť sa nedá. Alebo len trošku, aby sa nepovedalo.

To isté platí pre malé a stredné podniky. Len najmenší podnikatelia so spotrebou do 30 000 kWh ročne majú garantované regulované ceny a problém sa ich netýka. Zatiaľ. Vyšším cenám energií sa totiž nikto nakoniec nevyhne. 

Malé a stredné podniky

Praha nedávno ohlásila program štátnych záruk za úvery, ktoré si podniky musia brať pre zvýšené náklady na energie. Platí to pre všetky firmy, v ktorých náklady na energie tvoria viac než desať percent nákladov. Keď doložia, že im náklady na energie stúpli aspoň o 100 percent, majú nárok na pomoc. Záruka je do výšky 80 percent a ručenie dva roky. 

Hoci je nápad s adresnou pomocou dobrý, podniky sú  sklamané. Potrebujú peniaze ušetriť, nie si požičiavať na drahšiu prevádzku firmy. Vláda však tento krok myslela ako pomoc v preklenovacom období. Ide o rozšírenie programu Záruka, ktorý existuje už od roku 2015.

Okrem toho chce Praha podnikateľom pomôcť s úhradou úrokov do výšky 4,5 percenta úveru ročne, maximálne sumou 800-tisíc KČ (32 500 eur). České ministerstvo hospodárstva zvažuje aj zriadenie štátneho obchodníka s energiou, ktorý má domácnostiam a ohrozeným odvetviam zaisťovať energie za regulovanú cenu. Skrátka, podobne ako pri domácnostiach, aj pri podnikoch sa pomáha len tým, ktorí to potrebujú.

Zatiaľ čo predchádzajúca vláda na čele s Andrejom Babišom presadila zníženie DPH, nová vláda týmto smerom ísť nechce. Zníženie DPH ušetrilo pár stoviek korún všetkým, po novom tisíce ušetria tí, ktorí to potrebujú. 

Bratislava preferuje skôr plošnú pomoc, keď znížila tarifu za prevádzku systému o osem eur za MWh. Niektorí si to ani nevšimli, iní platia o desiatky eur na MWh viac a zmena im veľmi nepomôže. Lepším nápadom by bolo plánované zavedenie pásmovej tarify, čím väčší odber, tým nižšia tarifa. 

Veľký priemysel

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa