Sporiť v eurách je v súčasnosti obrovská chyba. Až desaťnásobne vyššie zhodnotenie peňazí ponúkajú české banky. Ročné výnosy slovenských termínovaných vkladov sa pohybujú okolo pol percenta a českých prekračujú hodnotu piatich percent.

Za obrovským rozdielom stojí rozdielna menová politika. Česká národná banka (ČNB) v snahe poraziť prudký rast cien vystrelila základnú úrokovú sadzbu na 7,00 percenta.

Cieľom prudkého zvyšovania je posilnenie českej meny. Napriek tomu sa koruna na posledné zvýšenie úrokov v bezprostrednej reakcií oslabila. Dôvodom je, že súčasného guvernéra Jiřího Runoska nahradí už v júli Aleš Michl. Nový šéf centrálnej banky dopredu oznámil, že nie je naklonený ďalšiemu zvyšovaniu úrokov a s veľkou pravdepodobnosťou obmedzí intervencie na posilnenie koruny. V každom prípade pri zachovaní súčasnej výšky úrokov budú české termínované vklady ponúkať už o pár mesiacov zhodnotenie peňazí o sedem percent za rok.

Slováci môžu o vysokých českých úrokoch naďalej len snívať. Európska centrálna banka (ECB) drží stále základnú úrokovú sadzbu na rovnej nule. V júli s veľkou pravdepodobnosťou príde len k symbolickému zvyšovaniu o štvrť percentuálneho bodu. Veľké rozdiely v zhodnotení peňazí budú medzi dvoma bratskými národmi pretrvávať v tomto aj budúcom roku. Jedinou šancou na vyššie výnosy je výmena eur za koruny a otvorenie termínovaného vkladu v Česku.

Inflácia víťazí

Domáce banky už takmer šesť rokov nedokážu poraziť infláciu. Lenže tak zle ako v súčasnosti dávno nebolo. Pre ľudí s úsporami bolo obrovskou ranou zrušenie termínovaných vkladov s ročným výnosom vo výške jedného percenta. Bohatým klientom s úsporami nad desaťtisíc eur finančné domy zhodnotia peniaze maximálne o 0,8 percenta. Bežní klienti musia počítať s výnosom len okolo pol percenta za rok.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa