Čo robíte v tíme Fair Tax, ktorý pracuje pre Európsku komisiu?

Projekt Fair Tax vznikol na základe výzvy Európskej komisie v roku 2015, keď bolo jednou z vypísaných tém hľadanie odpovedí na otázku, ako by mal vyzerať férový a udržateľný daňový systém. Na projekte, ktorý sa skončil vo februári tohto roku, spolupracovalo desať univerzít z krajín Európskej únie.

Viedla som výskumný tím v Česku na Mendelovej univerzite v Brne. Skúmaniu spoločného konsolidovaného základu firemnej dane sa venujem od roku 2005, keď o tomto návrhu začala Európska komisia prvý raz hovoriť. Výsledkom sú odporúčania pre tvorcov politík v daňovej a sociálnej oblasti.

Na Mendelovej univerzite sme sa zaoberali nielen výskumom fiškálnych vplyvov zavedenia spoločného konsolidovaného základu korporátnej dane. Robili sme simulácie rôznych variantov, napríklad pre spravodajcu Európskeho parlamentu, v ktorom sa návrhy minulý rok prerokúvali. V rámci výskumu sme sa zaoberali aj hľadaním nového udržateľne orientovaného zdroja rozpočtu EÚ v podobe dane uvaľovanej na úrovni Únie. Skúmali sme, či by takouto daňou nemohol byť trebárs spoločný konsolidovaný základ dane.

Čím ešte sa váš tím zaoberal?

Odporúčaniami pre tvorcov politík v oblasti genderovej rovnosti v daňovej politike. A takisto udržateľnosťou daňových systémov, kde sme prišli s indexom daňovej udržateľnosti.

Ako by mohol fungovať spoločný základ európskej firemnej dane?

Hlavnou výhodou spoločného konsolidovaného základu dane je, že firmy v Česku či na Slovensku by si mohli vyskúšať režim skupinového zdanenia. Oba tieto štáty nemajú v daňovej legislatíve možnosť takého zdanenia. Na každú obchodnú spoločnosť sa pozerá ako na samostatnú entitu. Prináša to problém napríklad s prevodnými cenami.

Ak by sa firmy zdaňovali skupinovo, tento problém odpadá. Následne by si podnikateľská skupina určila jednu styčnú osobu, ktorá by komunikovala s daňovým úradom.Veľkou nevýhodou pre správcu dane, ale aj pre daňového poplatníka je, že ak majú firmy celoeurópske aktivity, čelia 28 daňovým systémom. Keby bol jednotný systém, v celej EÚ by sa riadili jedným systémom korporátneho zdanenia. Úspory by boli na oboch stranách.

Navrhli zníženie obratu

Ktorých firiem by sa tento spoločný základ dane dotýkal?

Pôvodný

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa