Česká centrálna banka pre koronavírus už dvakrát zmiernila podmienky poskytovania hypoték. Chce tak podporiť úverovanie. Národná banka Slovenska (NBS) sa stále drží sprísnených pravidiel, ktoré platia od začiatku tohto roka. A nemieni na tom nič meniť.

Banky hľadajú nový zdroj príjmov
Neprehliadnite

Bankári sa môžu obzerať po novej práci. Na ich miesto si už brúsi zuby umelá inteligencia

Česká národní banka (ČNB) najprv v apríli zrušila limit na celkové zadlženie klienta v pomere k jeho príjmom a zvýšila maximálnu výšku úveru v porovnaní s hodnotou založenej nehnuteľnosti. Dovtedy rovnako ako na Slovensku platilo, že celková zadlženosť žiadateľa o úver by nemala presiahnuť osemnásobok jeho čistého ročného príjmu.

České banky mohli zároveň do apríla poskytovať len hypotéky, ktorých výška nepresiahla 80 percent hodnoty založenej nehnuteľnosti. ČNB tento limit posunula na 90 percent, pričom piatim percentám žiadateľov môžu dať banky výnimku z tohto pravidla. Tí si tak môžu zobrať aj stopercentnú hypotéku.

Bez stopercentných hypoték

V júni zase ČNB zrušila limit, ktorý stanovoval, koľko peňazí musí žiadateľovi o úver zostať z platu po zaplatení všetkých splátok úverov. V súčasnosti banky nemajú žiaden pevný limit na posudzovanie príjmu žiadateľa a je len na ich uvážení, či mu peniaze požičajú alebo nie. Na Slovensku od januára platí, že žiadateľovi o úver musí po zaplatení všetkých splátok zostať minimálne 40 percent čistého platu po odpočítaní životného minima. Pre Slovákov zároveň platí, že si môžu požičať najviac osemnásobok svojho ročného príjmu a výška hypotéky by nemala presiahnuť 80 percent hodnoty založenej nehnuteľnosti. Aj keď z týchto dvoch pravidiel môžu banky časti klientom poskytnúť výnimku, od júla 2018 nemôžu vôbec dávať úvery, ktorých výška prekračuje 90 percent hodnoty založenej nehnuteľnosti.

Elon Musk
Neprehliadnite

Na akciách Tesly som zarobil už 450 percent. K miliónu mám ešte ďaleko

Slovenská centrálna banka zatiaľ nemieni nasledovať kroky českého regulátora. „Opatrenia NBS majú za cieľ aj zvýšenie odolnosti domácností pri splácaní úverov v zlých časoch. Momentálne sa do takýchto časov dostávame a očakávame, že odolnosť domácností bude vyššia aj vďaka opatreniam NBS,“ tvrdí hovorca slovenskej centrálnej banky Peter Majer.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa