Mal to byť vrchol jesennej turistickej sezóny. Prelom októbra a novembra ponúka poslednú možnosť vyliezť na vrcholy slovenských hôr ešte pred zimnou uzáverou. A tento rok počasie turistom skutočne prialo, keď krajinu zaliali slnečné lúče, ktoré vytiahli mnohých von rozlúčiť sa s babím letom. Bolo to však iné ako obvykle – záplava návštevníkov sa nekonala.

Naopak, v najlepšom prípade boli hotely poloplné, v horšom prípade zívali prázdnotou alebo boli úplne zatvorené. Reštaurácie na tom boli ešte horšie. Mnohé to zabalili už pred zamaľovaním svojho okresu načierno. Načo nakupovať potraviny do zásob, keď je takmer isté, že reštaurácia bude fungovať iba cez okienkový predaj? A to nie je žiadne terno.

Podľa prevádzkovateľov reštauračných služieb klesnú tržby pri okienkovom predaji o 80 až 90 percent. Pri predaji pár jedál denne nemá logiku nechať prevádzku otvorenú. A tak počas najsilnejšieho jesenného víkendu so západom slnka zhasli aj svetlá podhorských reštaurácií a hotelov. Celý segment horeca [hotely, reštaurácie, kaviarne/catering – pozn. TRENDU] sa zahalil do čiernej farby. Nikto nevie, na ako dlho.

Štrbské pleso je najznámejšie slovenské prírodné jazero, dnes je vychytenou turistickou destináciou.
Neprehliadnite

Opustite hotel! Ste v čiernom okrese. Ako vláda oklamala ľudí a zvyšuje nezamestnanosť

Stalo sa to aj vo vzdialených a relatívne životaschopných oblastiach, ako je Bratislava, kde sa ruší reštaurácia za reštauráciou. Turisti zabudli prísť aj tam. Slovenský cestovný ruch stojí do veľkej miery na zahraničných návštevníkoch. Posledné čísla z roku 2019 ukazujú, že celkový počet turistov presiahol šesť miliónov, z čoho bolo takmer 40 percent zahraničných. Tí neprišli v roku 2020 a neprišli ani v roku 2021.

Kým mnohé krajiny počas tohto leta uvoľnili opatrenia na podporu príchodu zahraničných turistov, na Slovensku sa vláda k podobným krokom neodhodlala. Reštriktívne, neprehľadné a meniace sa podmienky vstupu mnohých zneistili. No to zďaleka nebol jediný problém. Covid zmenil správanie domácich aj zahraničných návštevníkov. Dokumentujú to aj údaje štatistického úradu, podľa ktorého v roku 2020 poklesol počet domácich výletov zo 7,6 milióna na 4,2 milióna.

V európskych krajinách poklesli minulý rok tržby z cestovného ruchu a turizmu až o polovicu. Potvrdzujú to aj tržby najväčších slovenských hotelov, ktoré sa v minulom roku prepadli priemerne o viac ako 40 percent. Tento rok mala byť situácia lepšia, očakával sa rast turizmu o štvrtinu, no z veľmi nízkej základne. Nová vlna koronakrízy však zhatila aj tieto očakávania.

Štát sa len prizerá

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa