Podľa posledných údajov Národnej banky Slovenska za tretí štvrťrok vlaňajška bola priemerná cena bytov o vyše osem percent nižšia ako maximálna úroveň z roku 2008. Rodinné domy za rekordnou úrovňou zaostávali až o 14,6 percenta.

Veľký rozdiel vidno aj na úspešnosti predaja ponúkaných nehnuteľností, keď sa predal každý šiesty byt a iba každý štrnásty ponúkaný dom. Výsledkom je priemerná cena bytov na Slovensku na úrovni 1 482 eur za štvorcový meter a rodinných domov len 1 104 eur. Táto situácia na trhu môže nahrávať rozhodnutiu v prospech rodinného domu.

Porovnanie vývoja cien rodinných domov a bytov
(eur/m2)

Základní CMYK
Základní CMYK

PRAMEŇ: NBS

Dopyt po pozemkoch rastie

Developeri špecializujúci sa na prípravu výstavby rodinných domov v posledných dvoch rokoch cítia veľký dopyt. Sústreďuje sa najmä v okolí Bratislavy, kde sú stavebné pozemky v porovnaní s bytmi v meste cenovo dostupné a platy umožňujú ľuďom postaviť si dom. Výborný dopyt je však aj v lacnejších lokalitách priamo v hlavnom meste a v Košiciach, Nitre, Žiline a ich okolí.

Pritom nárast cien pozemkov je v porovnaní s bytmi vo veľkých mestách veľmi mierny, závisí však od dopytu a ponuky v konkrétnej lokalite.

Každá lokalita má svoju očakávanú cenu, v okolí Bratislavy predpokladajú pozemkoví developeri zdraženie aj do 10 percent. Pripravené pozemky sa tu rýchlo vypredávajú a v dôsledku potreby rýchlejšej prípravy ďalších projektov rastú aj ceny príprav, v cenách infraštruktúry sa zas odráža rast nákladov stavebných firiem. Ceny rástli už vlani aj v Nitre a okolí, Žiline a Košiciach a v tomto roku sa v týchto mestách očakáva ďalší nárast. Ostatné regióny majú stabilnejšie ceny.

Investičné kúpy pozemkov nie sú na Slovensku v kurze tak ako investovanie do bytov

„Ceny pozemkov si dlhodobo držia svoju úroveň. Ak rástli, tak len mierne. Podľa môjho názoru budú 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa