Banky zažili hektický rok. Vlani v lete sa začala veľká hypotekárna bitka. Tá na jednej strane stiahla priemerné úrokové sadzby z novoposkytnutých hypoték a skresala ich až k hranici jedného percenta, na druhej strane výrazne zvýšila záujem o úvery. To vyprovokovalo Národnú banku Slovenska (NBS), ktorá sa znovu rozhodla utlmiť rastúcu zadlženosť domácností. Od januára tak sprísnila podmienky na získanie úveru tým, že zvýšila rezervu, ktorá musí dlžníkovi zostať z platu po uhradení všetkých splátok.

Tento krok mal ochrániť pred rizikom neprimeraného zadlžovania predovšetkým nízkopríjmové domácnosti. Tie sú v prípade krízy najohrozenejšie. Na jar pritom ako na spoločnosť, tak aj na sektor poskytovania úverov -udrela koronakríza. Kým spotrebné úvery sa takmer prestali poskytovať, hypotéky výrazne pribrzdili. Viaceré banky preventívne zvýšili úrokové sadzby a odrezali od úverov rizikové skupiny. S hypotékou tak mali problém predovšetkým podnikatelia či ľudia, ktorí dostávali príjem zo zahraničia.

Koronakríza pribrzdila rast

Napriek tomu, že v apríli i máji sa ešte uzatvárali úverové zmluvy, ktoré boli dohodnuté pred koronakrízou, jej následky banky výrazne pocítili predovšetkým na májových výsledkoch. Objem poskytnutých úverov tradične v máji v porovnaní s aprílom narastá, tento rok však klesol. Naposledy k takejto situácii došlo v roku 2008.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa