Jeho šéfka TRENDU tvrdí, že všetko sa to podarilo aj vďaka tomu, že vedci i manažéri nového centra nemali problém bežne pracovať do ôsmej večer a o práci sa im ešte aj snívalo.

Reč je o novom centre AgroBioTech, ktoré si nitrianska Slovenská poľnohospodárska univerzita (SPU) otvorila vo svojom areáli len v polovici októbra. „Centrum je výsledkom nášho veľkého nadšenia, že tu konečne bola šanca vybudovať pre vylepšenie našich potravín niečo na naozaj špičkovej úrovni. Niečo, čo je porovnateľné aj s vyspelým Západom,“ hovorí riaditeľka AgroBioTechu Tatiana Bojňanská, ktorá „vzišla“ priamo z univerzity. Donedávna bola vedúcou Katedry skladovania a spracovania rastlinných produktov Fakulty biotechnológií a potravinárstva SPU.

Pre pozdvihnutie domácej výroby potravín je pritom kľúčové, že novovzniknuté centrum nebude zamerané na tvorbu nových vedeckých teórií, jeho prioritou bude aplikovaný výskum. Teda využitie vedy na zlepšenie samotného biznisu. „Ide nám o to, aby výsledkami našej práce boli efektívnejšie farmy či lepšie a zdravšie potraviny,“ hovorí T. Bojňanská.

Pod kotol univerzitného výskumu

Nitrianske centrum je prvým dokončeným univerzitným výskumným pracoviskom z veľkého balíčka eurofondov pre vedu a výskum, ktorý štát otvoril akademikom k záveru roka 2011. Slovenskí poľnohospodárski vedci tak preskočili viacero kolegov z iných odvetví, ktoré sú vnímané ako oveľa dynamickejšie.

Univerzita projekt AgroBioTechu ministerstvu školstva predkladala spolu s nitrianskou Univerzitou Konštantína Filozofa a tiež tamojším Ústavom genetiky a biotechnológií Slovenskej akadémie vied. Eurofondy boli trojlístku definitívne odobrené pred dva a pol rokom. V pôvodnom projekte bola cena centra 26,3 milióna eur s tým, že eurofondy majú vykryť 25 miliónov eur.

„Napokon sú však naše celkové náklady na AgroBioTech o niečo nižšie, ako sa pôvodne čakalo,“ hovorí prorektor SPU pre vedu a výskum Ján Gaduš.

To, že sa podarí podliezť pôvodný rozpočet, však mohol naznačovať už aj prvotný výber realizátorov centra. Neboli medzi nimi žiadne firmy s 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa