Americké aj európske akciové trhy sa po marcových prepadoch zotavujú, sú dokonca vyššie ako pred šokom z marca 2020. Na priveľký optimizmus však nie je dôvod. Trhy sú „na steroidoch“ a rast hodnoty akciových titulov neodráža skutočný stav reálnej ekonomiky. Trhy udržiava hore mimoriadna kombinácia stimulov od jednotlivých vlád aj centrálnych bánk.

Nadhodnotené tituly

V princípe to znamená, že trhy hodnotia vysoko aj akcie, ktoré nie sú primerane ziskové. Ukazuje to nárast ukazovateľa P/E na jednotlivých trhoch. Tento ukazovateľ vyjadruje pomer ceny akcie a zisku, ktorú na túto akciu pripadá. Ak je jeho hodnota 20, znamená to, že akcia, ktorej  cena je 4-tisíc, doručuje zisk na akciu 200. Návratnosť takejto investície je teda dvadsať rokov. Hodnota ukazovateľa P/E akciového indexu S&P 500 je aktuálne viac ako 40.

Ak chcete vedieť, či si pýtať viac, zabudnite na priemernú mzdu a sledujte medián
Neprehliadnite

Ak chcete vedieť, či si pýtať viac, zabudnite na priemernú mzdu a sledujte medián

Zisk na jednu akciu ovplyvňuje aj to, že veľké firmy pribrzdili odkup aktív, aby udržali peniaze vo firme. V treťom kvartáli minulého roka sa spätný odkup akcií firiem, ktoré patria do indexu S&P 500, znížil na 407 miliárd dolárov. Ukazujú to údaje spoločnosti Yardeni Research. V predchádzajúcich rokoch boli aj štvrťroky, keď bol objem odkupu viac ako dvojnásobný.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa