Dane z nehnuteľností sú dlhodobo v hľadáčiku štátu. Rád by ich zvyšoval, lebo tam vidí priestor na zaplátanie dier v štátnom rozpočte. Problém je, že doteraz sa na to neodhodlal, lebo nemal metodiku, ako spravodlivo zdaniť domy a byty. Na Slovensku sú pritom dane z nehnuteľností nízke.

V rámci OECD sme na chvoste, čo sa týka výnosov z tejto dane. Kým v priemernej krajine EÚ v roku 2019 boli výnosy z majetkových daní 1,6 percenta hrubého domáceho produktu (HDP), u nás to bolo len 0,4 percenta. Len pre ilustráciu. Sadzby dane za byt, ktoré si určujú mestá a obce sa pohybujú od sedem centov v Medzilaborciach do jedného eura za meter  štvorcový ročne v Bratislave. Takže za priemerný trojizbový byt s rozlohou 70 mestrov štvorcových zaplatí človek ročne len niekoľko desiatok eur. Pri podnikateľských priestoroch sú sadzby vyššie, ale tiež nie horibilné.

Jedným z riešení je vytvorenie kvalitných cenových máp, podľa ktorých by sa daň vypočítavala. Ministerstvo financií aj Inštitút finančnej politiky sa už ich tvorbou zaoberajú. Ľudia, ktorí sa reforme zdaňovania venujú, však tvrdia, že nakresliť spravodlivé cenové mapy je problém.

Radničné námestie v Bardejove
Neprehliadnite

Mestá sú v dvíhaní daní z nehnuteľností opatrné. Je to zahodená príležitosť na rozvoj

Zdaňovanie podľa hodnoty

Ministerstvo financií zatiaľ o konkrétnej podobe reformy daní z nehnuteľnosti veľa neprezrádza. Hovorca rezortu Pavol Kirinovič pre TREND len zopakoval, že reforma zdaňovania nehnuteľností bude na hodnotovom princípe a v súčasnosti je vo fáze prípravy koncepcie. V budúcnosti by mala táto koncepcia priniesť spôsoby a postupy zavedenia hromadného oceňovania nehnuteľností.

Daň z nehnuteľností by sa po novom nemala počítať len podľa rozlohy nehnuteľnosti, ako je to dnes. Zohľadniť by sa mala jej skutočná hodnota podľa lokality a ďalších parametrov. Ideálom je, aby sa daň vypočítavala z reálnej trhovej ceny, teda aby nedochádzalo k nespravodlivej distribúcii daňového zaťaženia. „K tomuto stavu sa dá priblížiť zvyšovaním detailnosti cenových máp,“ povedal nedávno pre TREND výkonný riaditeľ Rady pre rozpočtovú zodpovednosť Viktor Novysedlák.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa