A to sa ešte jeho kozie, ovčie i kravské syry dostali nielen do všetkých domácich sietí supermarketov, ale rýchlo sa stali aj najoceňovanejšími slovenskými syrmi s medailami z najprestížnejších svetových súťaží World Cheese či Great Taste.

Keď TREND pred rokom zverejnil, že firma Leonteus, ktorou M. Gračka zastrešuje syrársky biznis, upadla do dlhov na daniach i odvodoch a už dlhšie kopí aj účtovné straty, nevrhalo to na ňu až také dobré svetlo. V súčasnosti sa však dá povedať, že to najhoršie má syrársky startup za sebou a dokonca sa zasa vzmáha.

Nielenže svoje dlhy výrazne znížil a za vlaňajšok sa posunul do zisku, navyše ešte viac zvýrazňuje svoj záujem o inovácie. Z mlieka už nevyrába iba syry či jogurty, ale na jeseň uvedie na trh nové mliečne doplnky podporujúce imunitu.

Razantné vymazávanie dlhov

Napĺňa sa to, čo M. Gračka avizoval pred rokom. Že to síce nebude jednoduché, ale svoju spoločnosť chce priviesť späť do pokojnejších vôd.

Ešte nedávno to s firmou Leonteus vyzeralo ešte dramatickejšie než pred rokom. Teda aspoň podľa registrov dlžníkov voči štátu. Pred polovicou júna pri ich firme svietili výrazne robustnejšie dlhy oproti tým, na ktoré TREND upozornil minulé leto.

Dlžoby na sociálnych a zdravotných odvodoch za zamestnancov sa jej nafúkli z 22-tisíc na 64-tisíc eur. A dlhy na daniach sa Leonteusu posunuli zo 71-tisíc na 117-tisíc eur.

Reportér TRENDU v tejto súvislosti ihneď kontaktoval M. Gračku. Doklady, ktoré týždenníku následne rýchlo predložil, jasne ukázali, že už začiatkom júna rozbehol podnikateľ veľké splácanie dlhov syrárskej firmy. V registroch dlžníkov sa zmeny prejavia až neskôr, pretože sa aktualizujú s istým odstupom.

Z bankových výpisov Leonteusu spred mesiaca však jasne vyplýva, že svoje podlžnosti na zdravotných odvodoch uhradil v plnej miere a z meškajúcich sociálnych odvodov mu zostalo posledných 12-tisíc eur.

Firma začiatkom júna výrazne znížila aj svoje daňové nedoplatky. Tie jej klesli na 55-tisíc eur. A dorovnávanie dlhov má ešte pokračovať. „Postupne vyrovnáme všetky svoje splatné záväzky voči prednostným veriteľom. V krátkom období, zhruba do konca leta, dokončíme celý proces,“ dodáva M. Gračka. Dodáva, že syrársky startup dokonca zrýchľuje splácanie investičného úveru od jedinej banky, ktorá ho financuje, štátnej Slovenskej rozvojovej a záručnej banky.

Len dva roky ziskov
(ako hospodári firma Leonteus)

Cenami ovenčený Kozí vŕšok je späť. Uhradil dlhy a pridáva nové produkty

Celoročná produkcia podniku: 1,2 mil. jogurtov, 700-tis. syrov
PRAMEŇ: TREND

„S bankou sme sa

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa