Marian Kočner má v rukách prvý právoplatný verdikt súdu. Spoločne s Pavlom Ruskom ich za falšovanie miliónových zmeniek poslal Najvyšší súd SR v odvolaní na devätnásť rokov za mreže. M. Kočner okrem toho musí zaplatiť finančnú pokutu vo výške 10-tisíc eur. Ide o zásadný zlom v prípade človeka, ktorý sa kedysi objavoval v takzvaných mafiánskych zoznamoch. TREND sa pozrel na to, kde všade sa mohol M. Kočner prepočítať.

Pred niekoľkými rokmi by bol podobný verdikt málo pravdepodobný. M. Kočner sa dlhé roky trestnému stíhaniu vďaka bohatým a silným kontaktom úspešne vyhýbal. Zlomovým momentom bola bezpochyby vražda novinára Jána Kuciaka, respektíve následný technický pád vlády Roberta Fica. Až potom putoval kontroverzný podnikateľ do vyšetrovacej väzby, odkiaľ sa už na slobodu nedostal.

Na verejnosť sa po jeho zadržaní dostali ďalšie zásadné informácie, ktoré dokresľovali celý obraz o tom, ako fungovalo vyšetrovanie či súdy. Sieť kontaktov odhalila naplno komunikácia cez aplikáciu Threema, ku ktorej sa polícia dostala potom, ako jej odovzdal telefóny M. Kočnera jeho niekdajší blízky priateľ a spolupracovník Peter Tóth.

Vrcholoví politici, sudcovia, sudkyne, policajti, prokurátori boli iba špičkou ľadovca, ktorú odkryl telefón M. Kočnera. Do okruhu ľudí, ktorí s ním pravidelne komunikovali, patril vraj vtedajší podpredseda Národnej rady SR za stranu Smer-SD Martin Glváč. V správach figurovala aj bývalá štátna tajomníčka rezortu spravodlivosti Monika Jankovská a ďalší.

Rozsiahle vyšetrovanie pri zmenkách odhalilo aj ďalšie nekalé aktivity kontroverzného podnikateľa, ktorý desaťročia hýbal spoločnosťou na najvyšších miestach. M. Kočner je okrem iného obžalovaný v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. V prípade vraždy už padol prvostupňový rozsudok, ktorý M. Kočnera oslobodil. Po odvolaniach bude o definitíve rozhodovať Najvyšší súd. Medzičasom sa naplno rozbehlo aj vyšetrovanie v iných prípadoch.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa