Ropa zažila minulý týždeň nečakane veľké prepady ceny. Cena americkej ropy WTI s májovou dodávkou sa dokonca na chvíľu prepadla do mínusových hodnôt. V priebehu týždňa sa trhy upokojili a cena ropy vystúpila späť na kladné čísla. Jej hodnota okolo dvadsať dolárov za barel neteší investorov ani firmy či štáty, ktoré ju produkujú. Vyhliadky na rast jej ceny nie sú optimistické.

Predávať či kupovať

Ponuka ropy prevyšuje dopyt najmä pre útlm svetovej ekonomiky v dôsledku pandémie. Karanténou trpí aj doprava, kde sa ropa využíva najviac. I preto niektorí analytici upozorňujú, že teraz je nebezpečné a nákladné nakúpiť čo najlacnejšie „lacnú“ ropu. „Základné ukazovatele sú v takom zlom stave, ako ukazuje veľmi vysoké contango,“ hovorí Ole Hansen, analytik Saxo Bank. Contango je situácia na trhu, keď je spotová, teda dnešná cena ropy nižšia než jej budúce kontrakty na dodanie.

„Práve efekt contango môže investorovi spôsobiť nepríjemné prekvapenie, keď ho pripraví o značnú časť zárobku,“ hovorí portfóliový manažér CM Capital Ľubomír Ivanov. Špekulanti, ktorí nakúpili júnové kontrakty, teraz riskujú, že v najbližších týždňoch sa ich cena priblíži tej, za ktorú sa obchodoval májový kontrakt, čo boli záporné čísla.

Ceny pohonných hmôt.
Neprehliadnite

Lacná ropa tlačí na ceny benzínu a nafty. Zlacňovanie je zatiaľ mierne

Veľa ropy, málo miesta

Veľký problém ropy je, že ak je jej prebytok, nie je ju kde skladovať. Skladovacie náklady na túto komoditu sa zvyšujú. Sklady s čiernym zlatom sú preplnené najmä v USA. Supertanker, ktorý dokáže prepraviť dva milióny barelov ropy, stál vo februári 20-tisíc dolárov na deň. V apríli sa prenajímal za 220-tisíc dolárov na deň. Takýmto nákladom môže zabrániť iba zníženie produkcie ropy, keď niektorí výrobcovia zbankrotujú alebo dočasne prestanú využívať svoje vrty. Ďalšia možnosť je, že sa opäť zvýši dopyt po palive.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa