Najviac hlasov poroty získala tento rok Slovenská sporiteľňa, ktorá má na trhu úverovania bývania najväčší podiel. Hoci je poskytovanie úverov na nehnuteľnosti čoraz viacej okliešťované legislatívnymi pravidlami a rozdiely medzi bankami sa dostávajú skôr na úroveň odtieňov, najväčší bodový zisk mala sporiteľňa v tomto ročníku vo všetkých hodnotených kategóriách. TREND udeľuje hodnotenie Hypotéka roka v spolupráci so spoločnosťou Fincentrum, zloženie poroty bolo v tomto ročníku osviežené malými zmenami.

Presun pozornosti

Tlak na pokles úrokových sadzieb, ktorý priniesla konkurencia v ostatných rokoch a ktorý spôsobil, že hypotéky sa stali na Slovensku jedny z najlacnejších v Európe, zvykol výrazne zasahovať aj do hodnotenia v tejto súťaži. Cena bývala nielen to, na čo Slováci najlepšie počúvali a čo určovalo dostupnosť bývania. Práve v tomto kritériu sa najväčšmi rozhodovalo aj o atraktivite jednotlivých bankových domov.

Teraz je situácia trochu iná, aj keď cena (úroky a poplatky) je stále to, čo pre klientov pri výbere úverového domu hrá prím. Napríklad v poplatkoch sa víťazná sporiteľňa odlišuje tým, že ich účtuje v jednotnej výške na úrovni 89 eur (je nezávislý od výšky úveru, obvykle sa určuje percentuálnym podielom z úveru). To môže byť v porovnaní s konkurenciou zaujímavé mimo času, keď majú na trhu akcie „bez poplatku“ (ak taký čas počas roka vôbec majú).

Dostať sa k najvýhodnejším podmienkam vedia ľudia najmä vtedy, keď banku, v ktorej si úver berú, aj aktívne využívajú

Pre konečnú cenu je však čoraz dôležitejšia úroková sadzba. Kým banky neboli výraznejšie limitované v tom, akú veľkú hypotéku a komu poskytnú, práve možnosť úspory v celkovej splátke v dôsledku úrokovej sadzby ich odlišovala najviac. Lenže to už nemusí byť vždy ten hlavný pútač. Nielen preto, že pokles úrokových sadzieb sa zastavil a banky ich opatrne zaparkovali na dne či tie väčšie dokonca posunuli o malinký kus vyššie.

Dôležitejšie sa vo viacerých prípadoch môže stať to, ako banky zhodnotia riziko klienta. Presnejšie ako posúdia jeho príjmy, a to najmä v prípade, že nejde o bežný zamestnanecký pomer žiadateľa o úver. Z toho potom vyplýva aj to, akú výšku úveru mu schvália. Nestáva sa totiž zriedka, že požiadavky klientov sú premrštené a banky im musia ukázať, kde sú ich úverové možnosti.

Zákonné limity

Základné predpoklady pri posudzovaní schopnosti klientov splácať nastavuje legislatíva okolo hodnotenia bonity klienta. Tá určuje napríklad

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa