Hypotéky počas apríla mierne zdraželi. Priemerná úroková sadzba pri nových sa zvýšila z rekordne nízkej hodnoty 0,92 percenta o dve stotiny percentuálneho bodu, na 0,94 percenta. Vyplýva to z údajov Národnej banky Slovenska (NBS). 

Stále sa oplatia

Pod hranicou jedného percenta sa priemerná cena nových hypoték drží nepretržite od novembra minulého roka. V januári sadzba novoposkytnutých úverov prechodne stúpla o dve stotiny percentuálneho bodu, na 0,96 percenta, a odvtedy bol trhový trend klesajúci. Výnimkou je práve apríl 2021. Nič sa však nemení na tom, že ceny hypoték sú naďalej lacné a pre klientov mimoriadne atraktívne. 

Tento vývoj znižuje aj celkovú úrokovú sadzbu úverov na bývanie. Kým v roku 2008 sa priemerná úroková sadz-ba všetkých poskytnutých úverov, nielen nových, pohybovala dokonca na úrovni nad šiestimi percentami, v apríli tohto roka už klesla na 1,43 percenta. V marci bola priemerná úroková sadzba týchto úverov na úrovni 1,45 percenta. Takže mierny nárast cien nových hypoték nič nemení na tom, že trhový priemer všetkých úverov na bývanie sa ďalej znižuje. 

Na fotke je Radoslav Červenec z firmy Brokeria.
Neprehliadnite

Investičné životné poistky už nie sú vhodné pre nikoho

Na začiatku roka 2008, teda pred predchádzajúcou finančnou krízou a obdobím masívneho uvoľňovania monetárnych politík centrálnych bánk, bol trhový priemer pri hypotékach okolo sedem percent. Po prepuknutí krízy však cena úverov neustále klesá a banky sa v súčasnosti musia spoliehať na to, že k úveru na bývanie klientom pribalia ďalšie služby, aby boli celkovo v pluse. Typicky banky poskytujú klientom „zľavu“ z úrokovej sadzby v prípade, že si v banke otvoria  bežný účet, prípadne si tam nehnuteľnosť poistia. 

Boj o klienta

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa