Tento rok začali finančníci z Arcy Capital, ktorá má problémy už dlhšie, aktívne. Na valnom zhromaždení akcionárov v polovici januára si jej šéf Rastislav Velič presadil pre seba viac právomocí. Zmietol zo stola návrh minoritného vlastníka Petra Krištofoviča na zvolenie nového predstavenstva. Na Okresnom súde v Trnave si zase vybojovali zachovanie ochrany pred veriteľmi pre materskú firmu Arca Investments.

Po pár týždňoch však prišli prvé prehry. České súdy zastavili dva pokusy o reštrukturalizáciu finančnej skupiny v Česku. Arca tvrdí, že insolvenčné zákony sú tam transparentnejšie než na Slovensku, navyše tam má centrum hlavných záujmov podnikania, takzvané COMI. Právnici, s ktorými TREND túto snahu konzultoval, sa zhodujú, že Arca Capital o výhodách reštrukturalizácie v Česku pre slovenských investorov zavádza.

RASTISLAV VELIČ
Neprehliadnite

Arca prišla o dočasnú ochranu pred veriteľmi. Postarali sa o to železniční odborári

„Česká legislatíva nie je o nič európskejšia než slovenská, oba štáty sú predsa členmi EÚ. Preto sa v oboch rovnako aplikuje nariadenie Európskeho parlamentu a Rady z roku 2015 o insolvenčnom konaní, na ktoré poukazujú,“ myslí si Fadi Fardous z advokátskej kancelárie Fardous Partners, ktorá zastupuje niekoľko tisíc slovenských veriteľov Arcy Capital. Podľa neho je podstatné, že Arca Investments je slovenskou obchodnou spoločnosťou, tu má centrum hospodárskych záujmov, preto by mala sídliť na Slovensku.

S veriteľmi v zásade Arca Capital plány riešenia situácie nekomunikuje, odkazuje iba na vstup investora.
Fadi Fardous, advokátska kancelária Fardous Partners

Arca Capital už dlhšie avizuje, že v podmienkach českej reštrukturalizácie môže uspokojiť aj viac ako len 50 percent nezabezpečených pohľadávok. Namieste je potom otázka, prečo to chce robiť v Česku, keď uspokojiť polovicu pohľadávok umožňuje aj zákon na Slovensku. Rozdiel je v tom, že na Slovensku je to minimálna hranica, kým v Česku táto hranica určená nie je. Takže veritelia môžu dostať výrazne menej.

Navyše v Česku sa spriaznení zabezpečení veritelia vyplácajú skôr a vo väčšej miere než na Slovensku. Aj to môže byť motív na ozdravenie v Česku. Napríklad medzi veľkými českými veriteľmi Arcy Investmens sú prihlásené firmy ako fond Arca Capital či Arca Capital Bohemia.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa