Kontroverzná akcia, pre ktorú si niektorí Slováci brali dovolenky, napokon mnohých trpko sklamala. Tovar za výhodné ceny sa totiž ušiel najmä jedincom s ostrými lakťami.

Po rokoch je všetko inak. V piatok ráno pred deviatou sa bratislavské nákupné centrum Polus len prebúdza. Zákazníci v Carrefoure sa dajú spočítať na prstoch dvoch rúk, na personál postačí jedna. V podstatne zmenšenej, no stále rozmernej predajni sadá prach na množstvo prázdnych regálov. Ponuka čerstvých potravín je azda chudobnejšia ako vo večierke. Na prvý pohľad obchod na zavretie.

Zubami-nechtami

S reťazcom Carrefour to na Slovensku už dlhšie ide dolu vodou. Nepomohla mu ani exkluzívna ponuka francúzskych syrov či iných špecialít. A nepridali ani kontroverzné pokuty, ktoré uštedril dodávateľom za neuvádzanie dátumu výroby na obaloch.

Tržby prevádzkovateľa siete, akciovky Retail Value Stores (RVS), z roka na rok klesajú, platobná disciplína sa zhoršuje a dodávatelia odchádzajú. Tlačí pred sebou vysokú stratu a dostáva sa do čoraz nepríjemnejšej situácie. Začiatkom roka požiadala o ochranu pred veriteľmi.

Súd jej vyhovel a uplynulý mesiac povolil reštrukturalizáciu. RVS dostáva šancu na záchranu, no bez kooperácie s veriteľmi, predovšetkým dodávateľmi, sa nepohne.

Vizitka firmy Retail Value Stores
(prevádzkovateľa predajní Carrefour, mil. €)

Carrefour uteká hrobárovi z lopaty

Pozn.: Výsledky za rok 2014 sú súčtom údajov z dvoch účtovných závierok
PRAMEŇ: Register účtovných závierok

Potravinári sa boja, že prídu o peniaze a žiadajú o podporu štát. Naznačujú, že riešením by bola obdobná pomoc ako v prípade stavebnej firmy Váhostav-SK, ktorej dlhy voči nezabezpečeným veriteľom preberá štát za okamžitú vyššiu odplatu, než by dostali podľa reštrukturalizačného plánu. Namiesto necelej pätiny pôvodnej hodnoty pohľadávky im vypláca polovicu.

Majiteľ sa napriek značnému úpadku biznisu Carrefouru nevzdáva. „Naším cieľom je obnoviť dôveru a rozvinúť obchodnú činnosť tak, aby spoločnosť dokázala uspokojiť potreby zákazníka a zároveň generovať dostatok peňažných prostriedkov na uspokojenie pohľadávok našich veriteľov,“ píše v stanovisku členka dozornej rady RVS Beáta Bobková.

RVS už nejaký čas pracuje na podnikateľskej stratégii, ktorej súčasťou je snaha o zmenšenie veľkorysých predajných plôch a nastavenie novej štruktúry sortimentu. Podľa B. Bobkovej rokujú s doterajšími i potenciálnymi novými dodávateľmi aj prenajímateľmi priestorov. O tom, či a ako tieto rozhovory pokročili, sa nezmieňuje.

Varovné signály

Chátranie podnikania firmy RVS sa jednoznačne prejavuje na jej výsledkoch. Ostatné dostupné údaje sú za rok 2014, keď čistá strata spoločnosti presiahla šesť a pol milióna eur. Ku koncu predvlaňajška sa jej vlastné imanie scvrklo na približne pol milióna eur a takmer celé podnikanie sa financovalo z cudzích zdrojov.

Audítorská spoločnosť Mazars vo vyjadrení k účtovnej závierke RVS upozorňuje, 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa