Strojárske spoločnosti na Slovensku majú za sebou ďalší mimoriadne náročný rok. Plánovať biznis na ďalšie obdobie bolo pre ne strieľaním od pása. Kým mnohí očakávali, že výpadky z prvého polroka vlaňajška budú môcť postupom roka čoskoro dobehnúť, väčšina z nich istotu nachádzala len ťažko.

Thyssenkrupp rothe erde
Neprehliadnite

Strojári: Koronakríza nezabrzdila pripravených. Pomohli im trendy

Napriek tomu úzke prepojenie tunajšieho strojárstva s hlavnými segmentmi priemyslu mnohým pomohlo. Výziev spojených napríklad s nedostatkom polovodičových komponentov je však stále mnoho.

Postupom roka 2020 a najmä začiatkom roku 2021 sa vo svete výraznejšie zvýšil dopyt po vozidlách a komponentoch, z čoho dokázali ťažiť aj slovenskí strojári. Automotive sa opäť rozbehol a viac ako 360 firiem v jeho dodávateľskom reťazci získalo pevnejšiu pôdu pod nohami.

Potvrdzuje to aj Štatistický úrad Slovenskej republiky, podľa ktorého priemyselná produkcia v marci 2021 medziročne vzrástla o štvrtinu. Hoci priemysel potiahli najmä automobilky až takmer 60-percentným rastom, nezaháľali ani ostatné segmenty. „Z pätnástich priemyselných odvetví medziročne rástlo až trinásť, deväť dokonca výrazne,“ uvádza úrad.

FBA8
Zdroj: Thyssenkrupp

V súčasnosti sú čísla lepšie aj preto, že ide o medziročné porovnanie. Vlani v marci už totiž naplno prepukla pandémia, ktorá vtedy znížila produkciu o 19,6 percenta. V tomto roku sa pod rýchle oživenie podpisuje silnejúci dopyt.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa