Jeden z bývalých spoluvlastníkov vydavateľstva Spoločnosť 7 Plus ide zrekonštruovať pezinský zámok s koreňmi v 13. storočí, aby v ňom oživil jeho vinársku minulosť. Súčasťou nákladného projektu bude aj zámocký hotel či múzeum vinárstva.

Štefan Šimák spolu so synom Štefanom mladším naň majú nielen finančné prostriedky, ktoré získali z odpredaja vydavateľstva do rúk finančnej skupiny Penta, ale aj významnú odbornú posilu. Nové pezinské víno z tamojšieho zámku s nimi rozbieha známy slovenský vinár Roman Janoušek, ktorý sa stal spoluvlastníkom novozaloženej eseročky Zámocké vinárstvo.

Víno výzvou i záľubou

Š. Šimák spomína, že po takmer štvrťstoročí budovania vydavateľstva chcel spolu so synom rozbehnúť už niečo iné: „Výrobou vína si splníme sny, no budujeme aj nový biznis. Veríme, že projekt bude časom ziskový, i keď pri spojení s obnovou zámku sa to tak nemusí javiť každému.“ Rodený Kysučan bol v mladosti síce zvyknutý skôr na šípkové či ríbezľové hrozno, ale neskôr začal zbierať pravé vína z hrozna.

„Dlhé roky cestujem po svete za vínami známych producentov a viacerých poznám osobne. I keď ich tradície a výsledky vzbudzujú rešpekt, vidím, že občas sa presadí aj niekto nový. Vždy som túžil vyrábať víno v nejakej historickej pamiatke. Čas na to nastal po predaji vydavateľstva,“ pokračuje biznismen, ktorý sa novinárčine venoval už pred novembrovou revolúciou. Pre bývalý Československý rozhlas pracoval ku koncu socializmu, v čase „perestrojky“, ako jeho moskovský spravodajca.

Bývalého pluskára zlákalo víno

Roman Janoušek a Štefan Šimák mladší (vpravo). Zdroj: Milan David

Teraz už svoj čas venuje najmä novému projektu so zámkom a vínom. Láka ho dostať sa medzi uznávaných domácich vinárov. Hoci si uvedomuje, že nových vinárstiev zameraných na kvalitnejšie vína s prívlastkom, ktoré sú aj jediným cieľom jeho Zámockého vinárstva, vzniklo na Slovensku za posledné desaťročie dosť.

„Vstúpiť na trh s novým vínom je zložité, lebo trh je

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa