Na palube sa stretla s množstvom významných ľudí. Medzi nimi bola aj bývalá šéfka americkej diplomacie Madeleine Albrightová, ktorá s ňou cestovala z Washingtonu. Po piatich rokoch v leteckej spoločnosti Emirates skončila a vrátila sa na Slovensko. Po čase jej prekážal najmä samotársky a ulietaný spôsob života. Náročnú prácu letušky vydrží robiť dlhšie málokto. Často ide na úkor vzťahov a čiastočne aj zdravia. 

Ako sa dievča z Prievidze dostane na palubu Emirates ako letuška?

Nikdy som o lietaní neuvažovala. Dokonca som predtým nikdy neletela ani som nevidela, ako vyzerá práca letušky. Zo začiatku sa mi to zdalo ako niečo nedosiahnuteľné. Žila som v Prahe a v jedno ráno mi zavolala mamina, že letecká spoločnosť Oman Air hľadá letušky.

Opísala mi skvelé podmienky, plat a iné benefity. Trošku som ju vysmiala, lebo to bolo v čase, keď som práve začala uvažovať o návrate z Prahy domov, keďže mi chýbala rodina. Vŕtalo mi to však hlavou, a tak som si ponuku našla na webe. Pohovor mal byť o dva mesiace v Bratislave, takže som tam chcela ísť. Lenže medzitým mi rovnakú ponuku na pohovor priamo v Prahe vyhodil Facebook, a to pre spoločnosť Emirates.

Sú nároky na letušku v rámci pracovného pohovoru vysoké?

Treba vedieť plávať, hovoriť minimálne po anglicky, musím byť zdravá a mať výšku aspoň 212 centimetrov, ak sa natiahnem bez podpätkov. Samozrejme, sympatický vzhľad. Ale v prvý deň (open day) nie sú extra veľké požiadavky. Šlo o prvotnú selekciu na osobný pohovor v druhom kole. Do Prahy vtedy prišlo asi 400 uchádzačov a niektoré baby už vedeli, po čom idú. Mali učesané zopnuté vlasy, červený rúž a červené gumičky do vlasov. Ideálne bolo prísť v sukni a lodičkách.

Ako testovali angličtinu?

Súčasťou bol test a esej na jednu A4 na nejakú tému. Je však dobré mať ešte jeden extra jazyk, v mojom prípade to bola nemčina, ale v očiach firmy je extra jazyk dokonca aj čeština. Inak prvotné výberové konanie trvá až tri dni. Samozrejme, angličtinu testujú priebežne počas celého pohovoru, keďže treba množstvo úloh prezentovať pred skupinou.

Bývalá letuška: Po dlhom lete som sa cítila ako zombík

Letuška by mala mať sympatický vzhľad, ovládať aspoň angličtinu, vedieť plávať a hlavne byť zdravá. Zdroj: Archív D. Fabianovej

Ako na takomto pohovore otestujú plávanie?

Celý proces až po finálne slovo, či vás berú, alebo nie, trvá dva mesiace. Potom dostanete takzvaný Golden call, teda hovor od spoločnosti, na ktorom vám oznámia, že ste prijatý. Až keď sme boli na dvojmesačnom tréningu v Dubaji, museli sme skákať do bazéna. Okrem toho sú súčasťou psychotesty a náročné školenia na zvládanie krízových situácií. Dokonca aj v tejto fáze to niektorí uchádzači vzdali a vrátili sa domov.

Čo vás prekvapilo na prezentáciách a školeniach, keďže o letuškách sa hovorí, že po čase môžu mať zdravotné problémy.

To, že po dvoch rokoch práce letušky 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa