Toto postavenie mu dáva veľmi silné právomoci vo vzťahu ku konkurznému správcovi, ktorého vyberie práve on. Kontroverzný podnikateľ s biznisovými prepojeniami na najvyššie špičky Smeru L. Bašternák sa už nemôže spoliehať na nepriestrelnú ochranu titulu „náš človek“. Krajský súd ho právoplatne odsúdil na päť rokov za mrežami a prepadnutie majetku za kauzu nadmerného odpočtu DPH. Minulý týždeň už nastúpil do výkonu trestu.

Ťažké noci expremiéra

Ťažké noci zrejme prežíva aj expremiér Robert Fico. Odsúdený podnikateľ L. Bašternák je totiž jeho domácim pánom, keďže byt v luxusnej bytovke Bonaparte je na neho (aspoň oficiálne) stále napísaný. Súdnym rozhodnutím o prepadnutí majetku sa však čoskoro dostane do konkurzu a následnej dražby.

Zákon v tomto smere hovorí jasne. Len čo bude právoplatné rozhodnutie o prepadnutí majetku, musí ho bratislavský krajský súd zaslať okresnému súdu a ten musí bezodkladne vyhlásiť konkurz na majetok odsúdeného L. Bašternáka. Proti tomuto postupu nie je možné odvolanie.

V tejto fáze vstupuje do hry Okresný úrad Bratislava, ktorý sa stáva príslušným orgánom a dočasným správcom majetku. Je oficiálnym predstaviteľom štátu ako veriteľa, v prospech ktorého Bašternákov majetok prepadol. Preto je v jeho kompetencii vybrať konkurzného správcu a súd ho iba vymenuje. Konkurzný správca bude následne podľa predstáv okresného úradu rozpredávať podnikateľov majetok.

„Okresný úrad môže konkurznému správcovi ukladať záväzné pokyny pri speňažovaní majetku. Môže mu dávať aj odporúčania, ktoré síce nemusí rešpektovať, ale v tom prípade sa môže okresný úrad domáhať na súde vydania záväzného pokynu,“ hovorí pre TREND právnik Peter Kubina z kancelárie Dentons.

Krajský súd rozhodol aj o prepadnutí Bašternákovho majetku v prospech štátu

V praxi to znamená, že

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa